A A A

Świąteczne zagrożenia w sieci

11 grudnia 2008, 11:23
Święta to czas zwiększonego użytkowania internetu, szczególnie elektronicznych zakupów oraz płatności. Dużą aktywność internautów starają się wykorzystać cyberoszuści.
Świąteczne zagrożenia w sieci

Ogromną rolę w ich działalności przestępczej pełnią sztuczki z pogranicza socjotechniki. Firma Trend Micro sporządziła listę najczęstszych zagrożeń tego typu, na które należy uważać szczególnie w okresie przedświątecznym:

  • Fałszywe sklepowe promocje i aukcje, na których luksusowe towary oferowane są w bardzo atrakcyjnych cenach. Oferta ma zachęcić internautę do wejścia na niebezpieczną stronę WWW lub podania danych personalnych.
  • Fałszywe aukcje charytatywne, które wykorzystują większą przychylność ludzi do bycia hojnym w okresie świąt.
  • E-kartki świąteczne zawierające linki do niebezpiecznych stron lub plików.
  • Fałszywe reklamy lub banery reklamowe z ciekawą ofertą, która ma nakłonić internautę do kliknięcia linku prowadzącego do niebezpiecznych treści.
  • Sfałszowane za pomocą skryptów wyniki wyszukiwania prezentów – grożą pobraniem szkodliwego oprogramowania, phishingiem lub kliknięciem niebezpiecznego adresu URL.
  • Zainfekowanie legalnych portali internetowych, które mają opinię bezpiecznych i budzą zaufanie użytkowników. Bardzo niebezpieczne, ale krótkotrwałe zagrożenie.
  • Fałszywe listy przewozowe firm kurierskich. Do użytkowników rozsyłany jest spam z informacją o możliwości odebrania opóźnionej przesyłki kurierskiej. Dołączony list w postaci pliku zawiera szkodliwe oprogramowanie. Na podobnej zasadzie do użytkowników trafiają fałszywe faktury za zakupy.

Źródło: Trend Micro


Maciej Płochocki PCF
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto