A A A

Światłowodowy „Expres Polarny” przetnie Arktykę

9 sierpnia 2021, 14:30
Kosztem 900 milionów dolarów Rosja położy pierwszy podmorski światłowodowy kabel komunikacyjny biegnący przez Arktykę.
Światłowodowy „Expres Polarny” przetnie Arktykę

Państwowa inwestycja wygrywa z prywatną

Przedsięwzięcie jest państwowym projektem mającym na celu doprowadzenie szybkiego internetu do odległych, bogatych w zasoby naturalne rejonów północy.

Poprawi to w znacznym stopniu infrastrukturę komunikacyjną w rejonie, w którym Moskwa rozszerza swoją obecność wojskową oraz rozwija Północny Szlak Morski, mający stać się w przyszłości głównym szlakiem żeglugowym w tym rejonie świata. Będzie to najkrótsza droga łącząca europejską część Rosji z Syberią i Dalekim Wschodem.

Linia kablowa o długości 12 650 km (7860 mil) ma zostać ukończona w 2026 roku. Będzie przebiegać przez północne wybrzeże Rosji od wioski Teriberka nad Morzem Barentsa do Władywostoku.

Projekt nazwany „Expresem Polarnym" będzie obsługiwany przez państwową firmę Morsviazsputnik, która będzie dostarczać internet do arktycznych miast portowych, a także na Kamczatkę i na Sachalin.

„Kabel jest produkowany w Murmańsku przy użyciu chińskiego światłowodu i rosyjskich komponentów" – powiedział agencji Reutera Aleksiej Strelczenko, szef firmy zajmującej się produkcją i układaniem kabli.

Inny, konkurencyjny projekt kablowy „Arctic Connect" mający połączyć Helsinki z Tokio, przebiegający także na północy Rosji (i wyceniony na ponad 1 miliard dolarów) został wstrzymany w maju bieżącego roku. Prywatne konsorcjum rosyjskiego operatora telekomunikacyjnego Megafon wraz z fińskim operatorem infrastrukturalnym Cinia przerwało prace nie wytrzymując konkurencji z państwową inwestycją oraz w związku z problemami technicznymi sprawiającymi, że przedsięwzięcie stało się nieopłacalne.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowy trojan w sklepach online
7 grudnia 2021
Złośliwe oprogramowanie NiginRAT ukrywa się jako legalny proces nginx na serwerach platform handlu elektronicznego.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto