A A A

System operacyjny do samochodów

1 sierpnia 2007, 13:52
System operacyjny do samochodów

Grupa japońskich firm zdecydowała się na wspólne prace, mające na celu stworzenie systemu operacyjnego do samochodów. W skład konsorcjum wchodzi między innymi Toyota, Honda, Nissan i Toshiba. OS będzie dostosowany do każdego modelu za pomocą wyspecjalizowanych wtyczek.

Projekt (Japan Automotive Software Platform Architecture (JasPar)) zostanie dofinansowany przez japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu, które w roku 2008 przeznaczy na niego miliard jenów (ok. 8,41 miliona dol.). Prototypowy OS ma być gotowy w 2009 roku.

Nad swoimi systemami pracują także europejscy producenci, tacy jak BMW czy Mercedes. Obecnie w najnowszych modelach aut koszty układów elektronicznych i komputerów stanowią do 30 proc. wartości samochodu. W przypadku hybryd takich jak Toyota Prius, jest to nawet 50 procent.

 

Źródło: Dailytech


Paweł Bijata
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Usprawnione Mapy Google'a
18 października 2019
Google ułatwia raportowanie utrudnień w ruchu drogowym oraz dodaje nową funkcję do aplikacji Mapy w wersji na urządzenia z systemem iOS.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto