A A A

System operacyjny do samochodów

1 sierpnia 2007, 13:52
System operacyjny do samochodów

Grupa japońskich firm zdecydowała się na wspólne prace, mające na celu stworzenie systemu operacyjnego do samochodów. W skład konsorcjum wchodzi między innymi Toyota, Honda, Nissan i Toshiba. OS będzie dostosowany do każdego modelu za pomocą wyspecjalizowanych wtyczek.

Projekt (Japan Automotive Software Platform Architecture (JasPar)) zostanie dofinansowany przez japońskie Ministerstwo Ekonomii, Handlu i Przemysłu, które w roku 2008 przeznaczy na niego miliard jenów (ok. 8,41 miliona dol.). Prototypowy OS ma być gotowy w 2009 roku.

Nad swoimi systemami pracują także europejscy producenci, tacy jak BMW czy Mercedes. Obecnie w najnowszych modelach aut koszty układów elektronicznych i komputerów stanowią do 30 proc. wartości samochodu. W przypadku hybryd takich jak Toyota Prius, jest to nawet 50 procent.

 

Źródło: Dailytech


Paweł Bijata
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Indie zakazały aplikacji TikTok
21 kwietnia 2019
Indyjski rząd nakazał Apple oraz Google zbanować aplikację TikTok w swoich sklepach z aplikacjami. Powód? Wykorzystywanie jej przez dzieci i...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto