A A A

Szef Microsoftu twierdzi, że Apple łamie zasady konkurencji

22 lipca 2020, 11:45
Brad Smith rozmawiał z komisją antymonopolową. Zwrócił jej uwagę na działanie konkurenta.
Szef Microsoftu twierdzi, że Apple łamie zasady konkurencji

Koncerny technologiczne pod lupą komisji antymonopolowej w USA

Pod koniec lipca br. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych (komisja antymonopolowa) zajmie się działalnością największych firm technologicznych: Facebooka, Google'a, Apple'a i Amazonu. Spotkania z ich szefami mają dotyczyć przestrzegania prawa antymonopolowego.

Wcześniej jednak doszło do spotkania komisji z prezydentem Microsoftu Bradem Smithem. Miał on zwrócić uwagę na naruszenia prawa konkurencji przez firmę Apple.

 

App Store rządzi i dzieli

Według szefa Microsoftu polityka App Store narusza prawa konkurencji i pozwala firmie Apple arbitralnie odmawiać sprzedaży wybranych aplikacji. Przykładem może być historia aplikacji e-mail o nazwie „Hey" firmy Basecamp. Ponieważ wymuszała ona płacenie za nią w internecie, a nie w samym programie, Apple zablokował jej sprzedaż w App Store. A to dlatego, że firma automatycznie pobiera 15–30% prowizji od wszystkich zakupów i płatnych aplikacji udostępnianych w swoim sklepie.

Regulaminy App Store nie podobają się szefowi Microsoftu. Zresztą ostatnio zajęła się nimi także Unia Europejska w swoim dochodzeniu antymonopolowym.

 

Microsoft już to przechodził

Brad Smith twierdzi, że zasady App Store w dużo większym stopniu naruszają konkurencję rynkową, niż robił to Microsoft, sprzedając system Windows. A za to właśnie w 2000 r. firma ta usłyszała zarzut naruszenia przepisów antymonopolowych.

Przesłuchania gigantów technologicznych przed komisją mają się zacząć 27 lipca br.

fot. YouTube/Recode

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto