A A A

Szkodliwe programy w II kwartale 2018 r

13 sierpnia 2018, 09:05
Badacze z Kaspersky Lab przeanalizowali ewolucję szkodliwych programów w II kwartale 2018 r. Jedną z największych bolączek w tym okresie były mobilne trojany bankowe zaprojektowane do kradzieży pieniędzy użytkowników.
Szkodliwe programy w II kwartale 2018 r

Mobilne trojany bankowe to jeden z najniebezpieczniejszych rodzajów szkodliwego oprogramowania, ponieważ ich celem jest bezpośrednia kradzież pieniędzy z kont użytkowników. Taki rodzaj ataku jest atrakcyjny dla cyberprzestępców z całego świata - można powiedzieć, że jest to dla nich łatwy zysk. Szkodliwe programy najczęściej udają użyteczne aplikacje, by nakłonić użytkownika do instalacji. Po uruchomieniu szkodnik nakłada własny interfejs na oryginalną aplikację bankową, co pozwala atakującym wejść w posiadanie danych logowania, numerów kart płatniczych i innych poufnych informacji finansowych.

W drugim kwartale 2018 r. zaobserwowano gwałtowny wzrost tego rodzaju trojanów mobilnych - pojawiło się ponad 61 tysięcy pakietów instalacyjnych. To więcej niż eksperci Kaspersky Lab obserwowali dotychczas. Trzy kraje, które odnotowały największy udział użytkowników dotkniętych tego rodzaju zagrożeniem, to Stany Zjednoczone, Rosja i Polska. Rosja i Stany Zjednoczone zamieniły się miejscami względem pierwszego kwartału, podczas gry Polska przeskoczyła z dziewiątego miejsca na trzecie - głównie ze względu na wzmożoną aktywność szkodliwych programów Trojan.AndroidOS.Agent.cw oraz Trojan-Banker.AndroidOS.Marcher.w.

Według ekspertów z Kaspersky Lab gwałtowne zwiększenie się liczby trojanów bankowych może być elementem globalnego trendu wzrostowego obserwowanego w odniesieniu do wszystkich mobilnych cyberzagrożeń. Łączna liczba mobilnych szkodliwych pakietów instalacyjnych wzrosła w porównaniu z pierwszym kwartałem o 421 000.

Krajobraz zagrożeń w drugim kwartale daje wiele do myślenia w odniesieniu do bezpieczeństwa mobilnego użytkowników. Ogólny wzrost liczby mobilnych szkodliwych pakietów instalacyjnych - szczególnie tych związanych z bankowością - pokazuje, że cyberprzestępcy ciągle przygotowują nowe modyfikacje swoich narzędzi, by były coraz bardziej zaawansowane i trudne do wykrycia. W nadchodzących miesiącach użytkownicy powinni zachować wzmożoną czujność, ponieważ obserwowany trend ciągle narasta - zauważył Wiktor Czebyszew, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto