A A A

Szlezwik-Holsztyn planuje przejść na oprogramowanie open source

23 listopada 2021, 12:00
Niemiecki kraj związkowy planuje przesiadkę 25 tysięcy komputerów z systemem Windows na Linuksa i LibreOffice.
Szlezwik-Holsztyn planuje przejść na oprogramowanie open source

Koniec monopolu Microsoftu?

Do końca 2026 r. oprogramowanie Microsoft Office zainstalowane w 25 tysiącach komputerów używanych przez urzędników i pracowników szkół zostanie zastąpione przez otwartą aplikację LibreOffice. System operacyjny Windows będzie zamieniony na platformę GNU/Linux. W ten sposób państwo chce zmniejszyć własną zależność od monopolu giganta z Redmond, a ostatecznie nawet całkowicie ją zakończyć.

Pracownicy Document Foundation, organizacji propagującej LibreOffice mają nadzieję, że po udanej migracji na wolne oprogramowanie w administracji publicznej Szlezwiku-Holsztynu, podobną inicjatywę podejmie więcej krajów związkowych, rządów i instytucji na całym świecie.

Niemcy mają już na koncie próby uczynienia z rozwiązań open source realnej alternatywy. Nie zawsze się to jednak udawało. Pamiętamy klęskę projektu LiMux, podjętego przez Monachium, w którym na 14 tysiącach pecetów i laptopów pracowników instytucji publicznych instalowano aplikacje open source. Mimo tego, że dzięki przesiadce miastu udało się zaoszczędzić miliony euro, urzędnicy przeprosili się jednak z Windowsem. Ich decyzja zbiegła się w czasie z otwarciem regionalnej siedziby Microsoftu w Monachium. Wywołało to oczywiście falę krytyki, mimo że ówczesny burmistrz Dieter Reiter zaprzeczał związkowi tych dwóch zdarzeń.

fot. Document Foundation


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto