A A A

Sztuczna inteligencja godzi w prawa człowieka

16 września 2021, 10:30
Komisarz ONZ wzywa do wprowadzenia moratorium na wykorzystanie technik rozpoznawania twarzy i innych systemów AI.
Sztuczna inteligencja godzi w prawa człowieka

Nowy raport ONZ

Michelle Bachelet, Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, powiedziała w Genewie w środę (15 września 2021 r.), że stosowanie sztucznej inteligencji, zwłaszcza w przypadku narzędzi do skanowania twarzy, które śledzą ludzi w przestrzeni publicznej, nie jest zgodne z prawami człowieka.

Bachelet nie wezwała do całkowitego zakazu stosowania techniki rozpoznawania twarzy, ale zasugerowała, by rządy wstrzymały się od stosowania tego rodzaju systemów działających w czasie rzeczywistym, dopóki nie będzie pewne, że są one dość precyzyjne, nie dyskryminuje nikogo i spełniają określone standardy prywatności i ochrony danych.

Komentarze pani komisarz pojawiły się wraz z nowym raportem ONZ, który analizuje, w jaki sposób różne państwa i firmy prywatne zbyt pośpiesznie i bez odpowiednich zabezpieczeń zaczęły stosować systemy sztucznej inteligencji. Na skutek tego odnotowano „wiele przypadków niesprawiedliwego traktowania osób – z powodu wadliwie działających narzędzi AI odmówiono im świadczeń socjalnych lub aresztowano".

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto