A A A

Sztuczna inteligencja obniża nam zarobki

28 czerwca 2021, 09:00
Wykorzystanie AI spowodowało spadek płac o 50% do 70% i zagroziło utrzymaniu milionów miejsc pracy.
Sztuczna inteligencja obniża nam zarobki

Automatyzacja pracy pogłębiła nierówności w dochodach Amerykanów

Amerykańskie National Bureau of Economic Research (NBER) opublikowało raport, z którego wynika, że za spadki płac, dotykające od 1980 roku wielu pracowników fizycznych w USA, odpowiada automatyzacja pracy. Rozwój sztucznej inteligencji, robotyki i nowych zaawansowanych technologii spowodował ogromną przepaść między zarobkami i majątkami poszczególnych klas społecznych. Wykształceni profesjonaliści nie podzielili losu robotników, wręcz przeciwnie – osoby z wykształceniem podyplomowym odnotowały wzrost wynagrodzeń.

Dane z raportu (NBER) potwierdza agencja PriceWaterhouseCoopers, która poinformowała, że sztuczna inteligencja, robotyka i inne formy inteligentnej automatyzacji mają ogromny potencjał ekonomiczny: do 2030 r. dadzą 15 bilionów dolarów wzrostu globalnego PKB. Zmiany te będą się jednak wiązały z wysokimi kosztami ludzkimi – zwolnieniami.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Twitter proponuje ugodę
21 września 2021
Portal jest skłonny zapłacić wprowadzonym w błąd inwestorom ponad 800 milionów dolarów.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto