A A A

Sztuczna inteligencja odtworzyła brakujące części obrazu Rembrandta

25 czerwca 2021, 08:00
Wreszcie można zobaczyć Straż nocną w wersji, którą stworzył artysta.
Sztuczna inteligencja odtworzyła brakujące części obrazu Rembrandta

Sukces Operacji Straż nocna

Wystawianemu w Rijksmuseum w Amsterdamie obrazowi Rembrandta przywrócono pełne wymiary po ponad 300 latach. Dzieło zostało ukończone przez artystę w 1642 r., ale w roku 1715 odcięto kilka jego zewnętrznych części, bo... obraz nie mieścił się na ścianie. Znaczną część usunięto z lewej strony, do tego doszły fragmenty części górnej, dolnej i prawej. Elementy te nigdy nie zostały znalezione.

Muzeum postanowiło przeprowadzić tzw. Operację Straż nocna – sięgnąć po możliwości nowych technologii, by odtworzyć oryginał.

 

Sztuczna inteligencja i kopia z XVII wieku

Naukowcy wykorzystali mniejszą kopię oryginału, którą namalował Gerrit Lundens. Przez dwa lata robiono skany, zdjęcia rentgenowskie i setki cyfrowych fotografii oryginalnego obrazu, by wytrenować sieci neuronowe do naśladowania stylu Rembrandta. Sztuczna inteligencja miała na podstawie około 51 terabajtów danych oraz kopii Lundensa wypełniać brakujące miejsca.

W ramach projektu połączono najnowszą technologię obrazowania z technologią komputerową. Aby odtworzyć oryginał, wykorzystano wiele technik, między innymi skanowanie MA-XRF, spektroskopię odbiciową (RIS), fotografię w świetle widzialnym 5 µm, skanowanie 3D, optyczną koherentną tomografię.

Otworzony obraz można oglądać w Rijksmuseum – oryginał otoczony jest drukowanymi paskami przedstawiającymi utracone części, na których znajdują się między innymi twarze osób pierwotnie ujętych na płótnie przez artystę.

Szczegółowe prezentacje zamieszczone są na stronie internetowej muzeum.

fot. Wikimedia Commmons


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Twitter proponuje ugodę
21 września 2021
Portal jest skłonny zapłacić wprowadzonym w błąd inwestorom ponad 800 milionów dolarów.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto