A A A

Sztuczna inteligencja pomoże sparaliżowanym pacjentom?

4 października 2019, 12:00
Współpraca Intela z Uniwersytetem Browna może doprowadzić do przełomu w medycynie. Skorzystać mają osoby z uszkodzeniami kręgosłupa.
Sztuczna inteligencja pomoże sparaliżowanym pacjentom?

Intel chce wykorzystać sztuczną inteligencję (Artificial Intelligence, AI) do połączenia uszkodzonych nerwów rdzeniowych. W tym celu podjął współpracę z Uniwersytetem Browna, a cały projekt wspierany jest przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – agencję badawczą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych). Badacze i eksperci pracują nad projektem inteligentnego interfejsu kręgosłupa, który wykorzystywałby AI do przywrócenia kontroli ruchu i aktywności pęcherza moczowego u osób z poważnymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego.

Prace mają potrwać dwa lata. Polegać będą na przechwytywaniu sygnałów motorycznych i sensorycznych z rdzenia kręgowego, do którego – na obu końcach miejsca urazu – wszczepione zostaną elektrody tworzące „inteligentny obwód". Celem jest „nauczenie się" przez sztuczne sieci neuronowe (wykorzystujące narzędzia Intela) przekazywania poleceń motorycznych, co pozwoliłoby przywrócić funkcje utracone przez brak komunikacji mózgu z uszkodzonym fragmentem kręgosłupa.

Początkowo w trakcie badań interfejs podłączony będzie do zewnętrznego komputera, gdzie nastąpi interpretacja sygnałów przesyłanych przez kręgosłup. Docelowo jednak badacze chcieliby, aby połączenie takie przejął system wszczepiony do ciała pacjenta.

Jak podano w serwisie Intela, nie ma pewności, że projekt zakończy się pełnym sukcesem i faktycznie pomoże rozwiązać problem paraliżu. Jednak każde nowe badania zwiększają wiedzę o rdzeniach kręgowych i pomagają we wdrażaniu innowacji w procesach leczenia.

fot. Intel Corporation

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto