A A A

Sztuczna inteligencja pomoże w sortowaniu klocków Lego

10 grudnia 2019, 12:30
To brzmi jak spełniony sen pasjonatów Lego – młody projektant zaprzągł sztuczną inteligencję do sortowania klocków.
Sztuczna inteligencja pomoże w sortowaniu klocków Lego

Universal Lego Sorter to urządzenie, które samo powstało na bazie komponentów Lego, a wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do rozpoznawania dowolnych klocków, ich selekcjonowania ze zmieszanego stosu oraz transportowania do pojemników.

Autorem i wykonawcą pomysłu jest Daniel West. Jak twierdzi, jego maszyna dzięki zastosowaniu AI potrafi rozpoznać ok. 3 tysięcy różnych części Lego, także połączonych w bloki, z którymi nigdy wcześniej nie miała do czynienia – a to za sprawą użycia modeli 3D jako danych treningowych dla sieci neuronowej wspierającej pracę urządzenia sortującego. Właśnie wykorzystanie sieci neuronowej pozwoliło „nauczyć" maszynę rozpoznawania różnic między blokami klocków i odróżniania ich od zawiasów czy innych elementów układanki Lego, niezależnie od tego, w jakim położeniu znajdują się w stosie.

Mechaniczna konstrukcja urządzenia sortującego składa się z ponad 10 tysięcy klocków Lego z 6 silnikami Lego i 9 serwomechanizmami. Żeby posortować klocki, wystarczy wrzucić je do leja i uruchomić maszynę. Ruchomy pas, w który wyposażono sortownik, wyciąga elementy z pojemnika i przepuszcza je przez wibrującą platformę napędzaną silnikiem Lego, gdzie klocki rozdzielane są na bloki. To pozwala kamerze zobaczyć każdy blok z osobna. Po ich rozpoznaniu i zaklasyfikowaniu bramki umieszczone na pasku kierują części do odpowiedniego pojemnika.

Pracę urządzenia prezentuje filmik.

 

fot. YouTube – Daniel West


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościKolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto