A A A

Sztuczna inteligencja przeszkadza w pracy

17 listopada 2021, 08:00
Monitorowanie pracowników w Wielkiej Brytanii szkodzi ich zdrowiu psychicznemu i powinno być regulowane przez prawo.
Sztuczna inteligencja przeszkadza w pracy

Potrzebne nowe ustawy

Wnioski takie płyną z raportu opracowanego przez brytyjską wielopartyjną grupę posłów (APPG).

„Szczególnie technologie monitorowania i wyznaczania celów wiążą się z wyraźnym negatywnym wpływem na samopoczucie psychiczne i fizyczne, ponieważ pracownicy doświadczają presji stałego mikrozarządzania i automatycznej oceny w czasie rzeczywistym" – stwierdzili członkowie APPG w raporcie zatytułowanym „Nowa granica: sztuczna inteligencja w pracy".

Biorąc pod uwagę wzrost znaczenia technologii nadzoru podczas pandemii raport zaleca wprowadzenie nowego aktu prawnego, który jasno określi, że sztuczna inteligencja nie może szkodzić ludziom.

Zgodnie z propozycjami APPG pracownicy otrzymaliby prawo do współprojektowania systemów opartych na algorytmach, w których komputery podejmują i wykonują decyzje dotyczące czyjejś pracy.

Autorzy raportu podkreślają, że wykorzystanie sztucznej inteligencji i algorytmów wywoływało poczucie niesprawiedliwości i braku niezależności wśród pracowników, którzy również nie są świadomi roli danych osobowych w podejmowaniu decyzji dotyczących sposobu wykonywania pracy.

Raport koncentrował się na pracownikach handlu detalicznego i zawierał opinie kierowców pojazdów dostawczych i kasjerów. Skarżyli się oni na systemy monitorowania i ustalanie celów, które powodowały wysoki poziom niepokoju odczuwany podczas wykonywania obowiązków.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto