A A A

Sztuczna inteligencja w nowoczesnym biurze

19 września 2017, 09:00
W ciągu ostatnich lat coraz więcej mówi się o sztucznej inteligencji. Jesteśmy zalewani coraz to nowszymi doniesieniami o autonomicznych samochodach Tesli, skomplikowanych algorytmach Google i Facebooka, czy japońskich robotach. Nowoczesne urządzenia i programy są w stanie wykonywać zadania, które jeszcze dziesięć lat temu uważano za niemożliwe. Firmy chętnie po nie sięgają, ponieważ pozwalają wyeliminować najbardziej żmudne zadania, zwiększają efektywność pracy oraz pomagają w podejmowaniu trafnych decyzji.
Sztuczna inteligencja w nowoczesnym biurze

Dyrektorzy firm doskonale zdają sobie sprawę z potencjału sztucznej inteligencji. Z ankiety Accenture 2016 Technology Vision wynika, że 70% dyrektorów przyznaje, że dziś znacznie więcej inwestują w inteligentne technologie niż dziesięć lat temu, a 55% z nich planuje skorzystać z wzbudowanych inteligentnych rozwiązań. Wiele z tych rozwiązań bazuje na przetwarzaniu języka naturalnego. Zasadniczo technologie te umożliwiają programom czytanie i rozumienie ludzkiego języka, zarówno w formie pisemnej jak i mówionej. Znajdują one zastosowanie w licznych programach biurowych i znacznie ułatwiają pracę osobom, które nawet nie podejrzewają, że sztuczna inteligencja ułatwia im życie.

Jednym z najbardziej znanych przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w biurze jest technologia optycznego rozpoznawania znaków (OCR). OCR - czyli konwersja obrazów (skanów lub zdjęć) drukowanego lub pisanego ręcznie tekstu na dogodne formaty tekstowe, takie jak .doc czy PDF. Technologia ta ułatwia znajdowanie, przeszukiwanie i archiwizowanie tysięcy papierowych dokumentów, takich jak porozumienia, umowy, raporty, faktury itd. Oprogramowanie OCR jest powszechnie wykorzystywane w bankach, kancelariach prawniczych, agencjach rządowych, jak również małych i dużych firmach.

Będąca światowym liderem w dziedzinie rozpoznawania dokumentów, przechwytywania danych i przetwarzania języków firma ABBYY zastosowała wszystkie te technologie w swoim kompleksowym oprogramowaniu OCR i PDF o nazwie FineReader 14. Dzięki metodom sztucznego rozumowania i algorytmom uczenia maszyn program ten osiąga fantastyczną 99,8% dokładność rozpoznawania.

Za pomocą tego programu można przekonwertować skan lub fotografię dokumentu na edytowalny format (Word, Excel, PowerPoint i wiele innych). Aplikacja rozpoznaje 192 języki i zawiera słowniki dla większości najpopularniejszych z nich. Ponadto program zachowuje oryginalne formatowanie dokumentów, tzn. czcionki, stopki, nagłówki i numery stron pozostawia bez zmian.

Użytkownicy plików PDF mogą dodawać wyróżnienia, adnotacje i komentarze do tekstu w taki sam sposób, jak w programie Word. Ponadto w plikach PDF można edytować tekst, zmieniać obrazy oraz dodawać, usuwać i obracać strony. Wszystkie funkcje do pracy z plikami PDFw jednym programie.

Ponadto program FineReader 14 posiada wyjątkową i bardzo przydatną funkcję - narzędzie porównywania różnych wersji jednego dokumentu za pomocą jednego kliknięcia. Wyobraź sobie na przykład, że masz podpisać papierową umową, ale chcesz ją najpierw porównać z oryginałem w pliku programu Word. Żaden problem! Program wyświetli różnice w tekście obu dokumentów i zaznaczy wszystkie ważne zmiany.

Sztuczna inteligencja przynosi firmom oszczędności Oprogramowanie OCR eliminuje żmedne ręczne przepisywanie i porównywanie linijka po linijce dokumentów. Średniej wielkości europejska firma zatrudniająca 50 osób rocznie wydaje ponad 8500 € na przepisywanie i digitalizację dokumentów. Sztuczna inteligencja i technologia OCR pozwalają znacznie obniżyć te koszty.

Według MIT Technology Review firmy takie jak Amazon, Baidu i Huawei wyprzedzają konkurencję właśnie głównie dzięki temu, że korzystają z nowoczesnych technologii i programów. Sztuczna inteligencja to już nie tylko modne słowo. To już biznesowa konieczność. I na dodatek wcale nie jest domeną tylko wielkich firm. Na rynku dostępne są dziesiątki programów, na które może pozwolić sobie nawet mała firma.

Możesz wypróbować sztuczną inteligencję także w swojej firmie - wejdź na stronę ABBYY.com lub Finereader.pl i pobierz bezpłatną wersję próbną programu FineReader 14. Pozwól, że najżmudniejsze codzienne zadania wykonamy za Ciebie.

Generalny Dystrybutor Oprogramowania FineReader w Polsce: AutolD Polska S.A.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto