A A A

Sztuczne owady i "inteligentne bakterie" szpiegami przyszłości

4 lutego 2009, 18:08
Raport futurologiczny, przygotowany na zlecenie Canon Europe, ostrzega, że owadzie roboty, sztuczna inteligencja i inteligentne bakterie prawdopodobnie będą narzędziami szpiegowskimi używanymi do inwigilacji i nielegalnego gromadzenia poufnych informacji w przyszłości.
Sztuczne owady i "inteligentne bakterie" szpiegami przyszłości

Opracowanie sporządzone przez znanego futurologa Iana Pearsona przewiduje, jak będzie wyglądało biuro jutra i przed jakimi stanie zagrożeniami. Małe sztuczne owady, opracowane na potrzeby wywiadu wojskowego, mogą być używane do szpiegowania personelu lub wprowadzania złośliwego oprogramowania i sprzętu do kluczowych urządzeń. Jednocześnie sztuczna inteligencja (SI) może zostać wykorzystana do tworzenia bardziej wyrafinowanych wirusów. Raport przewiduje również, że inteligentne bakterie będą organizowane w zaawansowane maszyny do gromadzenia informacji oraz stosowane w środowisku biurowym.

– Brzmi to jak scenariusz hollywoodzkiego filmu, ale inteligentne bakterie, sztuczna inteligencja oraz owady-roboty mogą w przyszłości stanowić poważne zagrożenie. Raport zwraca uwagę na poważne niebezpieczeństwo związane ze szpiegostwem korporacyjnym – mówi Adam Gillbe, dyrektor ds. marketingu rozwiązań w Canon Europe.

Używając niepozornych urządzeń, takich jak klucze USB, przenośne odtwarzacze multimedialne i telefony komórkowe, pracownicy będą mogli wykradać z biur ogromną ilość danych. Autor opracowania stwierdza, że osoby nieuczciwe lub przekupne, a także popełniające zwykłe pomyłki, będą nadal stanowić poważne zagrożenie. Aby walczyć z takimi zagrożeniami, firmy będą wykorzystywać technologię sztucznej inteligencji (podobną do stosowanej obecnie w systemach ochrony lotnisk), służącą do wykrywania podejrzanych zachowań personelu.

Ian Pearson ostrzega jednak firmy przed wdrażaniem nadmiernie restrykcyjnych zabezpieczeń: „Bezpieczeństwo nigdy nie powinno przeszkadzać w pracy. Nadgorliwość jest zagrożeniem samym w sobie, a zbyt restrykcyjne normy bezpieczeństwa mają negatywny wpływ na wydajność pracy. Polityka ochrony powinna być zrównoważona tak, aby chronić przed zagrożeniami, a jednocześnie pozwolić pracownikom na swobodne wykonywanie ich zadań”.

Zwalczanie nowych zagrożeń będzie wymagało nowych metod uwierzytelniania użytkowników. Będą to rozwiązania, takie jak drukowanie elektronicznych obwodów na ważnych dokumentach oraz podpisy elektroniczne, które zapewnią dodatkową warstwę zabezpieczeń. Obwody elektroniczne mogą być również drukowane bezpośrednio na skórze w celu uzyskania ulepszonych odcisków palców albo tak zwanej aktywnej skóry, która umożliwia przechowywanie danych albo identyfikację użytkownika.

Źródło: Informacja prasowa


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto