A A A

Sztuczny język rozpozna fałszywą whisky

8 sierpnia 2019, 14:20
Urządzenie skonstruowane w Glasgow pomoże w zwalczaniu podrabianego alkoholu.
Sztuczny język rozpozna fałszywą whisky

Naukowcy z uniwersytetu w Glasgow skonstruowali urządzenie do rozpoznawania smaków.

Wykonany ze złota i aluminium sztuczny „język" został wykorzystany do wykrywania wieku whisky. Zastosowana technologia może posłużyć do rozróżnienia próbek tego samego alkoholu starzonego w różnych rodzajach beczek: jest w stanie rozpoznać trunek mający 12, 15 i 18 lat. Naukowcy twierdzą, że dokładność wskazań urządzenia przekracza 99 procent.

Alasdair Clark z uniwersytetu w Glasgow wyjaśnia, że nazywa urządzenie „językiem", ponieważ tak jak ludzki język nie jest ono w stanie zidentyfikować konkretnego związku chemicznego. Rozpoznaje natomiast w mieszaninach związków te różnice, które sprawiają na przykład, że sok jabłkowy smakuje inaczej niż kawa.

Sztuczny „język" składa się z trzech umieszczonych na szklanym podłożu aluminiowo-złotych segmentów. Powierzchnie dwóch z nich zostały poddane obróbce, dzięki czemu każda sekcja inaczej reaguje na płyn. Po zwilżeniu urządzenia alkoholem bada się, jak pochłaniane jest światło przechodzące przez płytkę i na podstawie wyników wskazuje się różnice między próbkami.

Zastosowanie urządzenia wykracza poza badanie wieku alkoholu i wykrywanie ewentualnych podróbek whisky. Nadaje się ono do „smakowania" praktycznie każdego płynu i może być stosowane w testach bezpieczeństwa żywności.

fot. Wydział Inżynierii uniwersytetu w Glasgow


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto