A A A

Szyfrowanie, którego nie można złamać?

10 października 2008, 14:01
Szyfrowanie, którego nie można złamać?

Naukowcy z Uniwersytetu w Wiedniu opracowali nowoczesną metodę szyfrowania, jak twierdzą, odporną na wszelkie próby złamania.
Kwantowa kryptografia, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych metod szyfrowania danych, nie korzysta z obliczeń matematycznych. Zamiast nich naukowcy sięgnęli po prawa fizyki kwantowej i opracowaną 25 lat temu przez Charlesa Bennetta z IBM i Gillesa Brassarda z uniwersytetu w Montrealu teorię kwantowej kryptografii. Podstawowym założeniem, na którym oparto teorię, jest zasada nieoznaczoności Heisenberga, która - w dużym uproszczeniu - mówi, że nie można zmierzyć wielkości fizycznych bez zakłócenia ich wartości. Stworzenie kwantowego klucza do szyfru sprawia, że jakiekolwiek metody podsłuchania kończą się zmianą jego kształtu.

Do przesyłania klucza wykorzystywane są lasery generujące niezmiernie krótkie impulsy światła – pojedyncze fotony. Światło przysłane jest sieciami światłowodowymi między nadawcą zaszyfrowanej informacji a jej odbiorcą. Powstała podczas podsłuchiwania zmiana kształtu klucza nie tylko nie pozwala podsłuchującemu na odczytanie jego pierwotnej postaci, ale także alarmuje zarządzających systemem szyfrującym o włamaniu – podsłuch wprowadza chaos do uporządkowanej struktury fotonów.

Wynalazek kierowany jest głównie do banków i przedsiębiorstw ubezpieczeniowych, dla których poufność informacji jest kluczową kwestią.

Źródło: BBC


Maciej Płochocki PCF
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Discord nie tylko dla graczy
3 lipca 2020
Aplikacja rozpoczyna rebranding, który ma poszerzyć grono odbiorców, przede wszystkim spoza kręgu graczy.

Policja odszyfrowała przestępców
3 lipca 2020
Europejskie służby użyły złośliwego oprogramowania, by rozpracować bandytów. W Wielkiej Brytanii aresztowano prawie 750 osób.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto