A A A

TP-Link prezentuje nowe urządzenia

19 stycznia 2021, 07:20
Produkowane przez firmę TP-Link routery Archer AX90 i Archer AX73 są zgodne ze standardem Wi-Fi 6.
TP-Link prezentuje nowe urządzenia

W domu i małym biurze

Routery Archer AX90 i Archer AX73 są w stanie obsłużyć wiele urządzeń sieciowych równocześnie. Zaprojektowano je z myślą o zastosowaniach biurowych i domowych - w tym do transmisji strumieniowych i gier.

 

Większy...

Łączna przepustowość trzypasmowego modelu Archer AX90 wynosi 6579 Mb/s (w tym do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz, 1201 Mb/s w drugim zakresie pasma 5 GHz oraz 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz).

Urządzenie jest wyposażone w osiem anten, co powinno przełożyć się na stabilny sygnał w każdej części mieszkania. Przyczynia się do tego również technologia kształtowania wiązki.

Do połączeń kablowych służy jeden port WAN/LAN 2,5 Gigabit Ethernet, jeden gigabitowy port WAN/LAN oraz trzy gigabitowe porty LAN.

W routerze zamontowano dwa porty USB: jeden w standardzie USB 3.0 i jeden w standardzie USB 2.0. Pozwalają one udostępnić drukarkę lub dysk sieciowy w sieci lokalnej. Dzięki funkcji serwera FTP urządzenie Archer AX90 potrafi udostępniać dane także przez internet. Model jest zgodny z aplikacją Apple Time Machine, służącą do tworzenia kopii zapasowej systemu macOS.

 

...i mniejszy

Dwupasmowy Archer AX73 zapewnia łączną przepustowość 5378 Mb/s w dwóch pasmach transmisji: do 4804 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Model jest wyposażony w sześć zintegrowanych, zewnętrznych anten dużej mocy; obsługuje też technologię kształtowania wiązki.

Router ma wbudowany gigabitowy port WAN, cztery gigabitowe porty LAN do połączenia urządzeń kablowych oraz port USB 3.0 służący do udostępniania plików w sieci. Archer AX73 również jest zgodny z Apple Time Machine. .

 

Część wspólna

Obydwa urządzenia stosują modulację 1024-QAM, która pozwala zwiększyć o 25% prędkość transmisji w porównaniu ze standardem Wi-Fi 5. Dzięki technologii MU-MIMO 4x4 osiągana jest wyższa przepustowość: jak twierdzi producent, praca czterech urządzeń jednocześnie jest możliwa bez zauważalnego spadku jaskości łącza.

Do optymalizacji wydajności łącza przyczynia się funkcja Airtime Fairness, która pozwala faworyzować użytkowników urządzeń bezprzewodowych będących w stanie przesłać większą ilość danych. W rezultacie starsze urządzenia połączone z routerami nie powodują zmniejszenia prędkości sieci.

Funkcja Smart Connect sprawia z kolei, że użytkownik widzi tylko jedną nazwę sieci (SSID), a router sam wybiera, które pasmo będzie wykorzystywane w konkretnym momencie (2,4 GHz czy 5 GHz).

Archer AX73 i Archer AX90 obsługują także technologię OneMesh, dzięki której urządzenia łączą się z routerem lub wzmacniaczem sieci bezprzewodowej oferującym najlepszą jakość sygnału.

Dostarczany z obydwoma modelami pakiet HomeShield chroni sieć przed cyberatakami. Obsługiwana jest też funkcja kontroli rodzicielskiej.

Czynności konfiguracyjne oraz obsługę routerów prowadzi się za pomocą aplikacji Theter, działającą na urządzeniach z systemami Android lub iOS (lub korzystając z klasycznego interfejsu w przeglądarce WWW).

Zarówno Archer AX73, jak i Archer AX90 są objęte trzyletnią gwarancją.

fot. TP-Link


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto