A A A

TSMC pracuje nad 5 nm procesorami mobilnymi

31 lipca 2019, 15:00
Trwają prace nad 5 nm procesorami mobilnymi. Jednym z pierwszych będzie prawdopodobnie A14 Bionic z nowego iPhone'a.
TSMC pracuje nad 5 nm procesorami mobilnymi

TSMC, producent procesorów mobilnych z Tajwanu, zdradził w weekend pierwsze informacje dotyczące opracowywanej przez technologii pozwalającej na produkcję w technologii 5 nm mobilnych CPU. Obecnie wykorzystywane w smartfonach jednostki są wykonywane w 7-nanometrowej litografii. Nowy proces produkcyjny sprawi, że na 1 mm kwadratowym zmieści się nawet 171 milionów tranzystorów.

Według serwisu AnandTech, korzyścią będzie przede wszystkim nawet 45 proc. zmniejszenie komponentów. Nowa metoda pozwoli podnieść częstotliwość taktowania (przy takiej samej złożoności i mocy układu) o 15 proc. lub ograniczyć o 20 proc. pobór mocy (przy takiej samej złożoności i częstotliwości taktowania). Częstotliwość będzie się dało zwiększyć o jedną czwartą dzięki obniżeniu napięcia progowego. Producent nie zdradził jednak szczegółów tej metody.

Jednym z pierwszych wspomnianych układów ma być A14 Bionic, który znajdziemy w przyszłorocznych iPhone'ach. TSMC nie porzuci przy tym produkcji chipów 7 nm, ale myśli już też powoli o przyszłości. Trwają prace nad tym, by w 2022 roku zejść do poziomu 3 nm.

fot. TSMC


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto