A A A

TSMC rezygnuje z promocji dla stałych klientów

17 grudnia 2020, 14:00
Dla konsumentów jest to zwiastun podwyżki cen procesorów.
TSMC rezygnuje z promocji dla stałych klientów

Bez rabatów

TSMC to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw produkujących półprzewodniki. Komponenty wytwarzane przez Tajwańczyków używane są m.in. przez producentów procesorów czy nowych konsol. Firma ogłosiła właśnie, że na razie rezygnuje z rabatów dla stałych klientów. Pogłoski mówią, że poza rezygnacją z promocyjnych cen dla partnerów, koncern zdecydował się podnieść standardowe stawki.

 

Rekordowe zapotrzebowanie

Decyzja firmy wynika najprawdopodobniej z wpływu pandemii koronawirusa na branżę. Zamknięcie wielu fabryk na początku roku sprawiło, że producenci mieli problem z wytworzeniem komponentów. Uderzyło to rykoszetem w wiele premier sprzętów elektronicznych – problemy z wytwarzaniem kart graficznych miała Nvidia oraz AMD, z konsolami natomiast Microsoft oraz Sony. Urządzenia tych firm wciąż są bardzo trudno dostępne, a fabryki nie nadążają z wytwarzaniem podzespołów do ich produkcji.

Części elektroniczne stały się cennym towarem, o którego nabycie coraz trudniej. Dotyczy to zwłaszcza układów wykonanych w 5- i 7-nanometrowych procesach technologicznych, w których specjalizuje się TSMC. Wyższe ceny pozwolą przedsiębiorstwu przede wszystkim ograniczyć wielkość zamówień. Firma już teraz mimo pracy na pełnych obrotach nie ma chwili wytchnienia. Do tego jeżeli na początku przyszłego roku nie uda się jej zgromadzić zapasów, problemy z dostępnością nowych gadżetów powtórzą się w przyszłym roku.

 

Skutki sytuacji na świecie

Stali klienci i tak będą skazani na korzystanie z usług firmy za względu na oferowane litografie. Jednocześnie wyższa cena produktów TSMC przyczynić się może do niekorzystnych dla konsumentów wzrostów cen gotowych wyrobów. Powrotu do normy możemy oczekiwać niestety dopiero za kilka miesięcy.

fot. TSMC


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto