A A A

TVP i Emitel testują DVB-T2

10 września 2020, 11:30
W województwach śląskim i małopolskim rozpoczęły się testy naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie transmisyjnym.
TVP i Emitel testują DVB-T2

Wszystko dla 5G

Telewizja Polska wraz ze spółką Emitel rozpoczynają testy naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2, Digital Video Broadcasting-Terrestial Second Generation). TVP dostarczy sygnały stacji TVP Kultura HD, TVP Polonia HD oraz TVP Rozrywka; ich rozpowszechnianiem zajmie się firma Emitel, świadcząca m.in. usługi radiodyfuzji.

 

Po co, gdzie i dla kogo?

Ostatni nadajnik analogowej telewizji naziemnej wyłączono w Polsce w 2013 r. Od tego momentu prograny telewizyjne są transmitowane zgodnie ze standardem DVB-T.

DVB-T2, czyli standard kolejnej generacji, zapewnia lepsze wykorzystanie pasma transmisyjnego – pozwala m.in. na nadawanie wszystkich programów naziemnej telewizji cyfrowej w jakości HD.

W zasięgu sygnału DVB-T2 emitowanego obecnie z nadajników w Krakowie i Katowicach znajdzie się ok. 6 mln odbiorców. Testy pozwolą sprawdzić, czy mieszkańcy Małopolski i Śląska dysponują odbiornikami telewizyjnymi wyposażonymi w konwertery DVB-T2. Zgodnie z rozporządzeniem ministra cyfryzacji wszystkie nowo sprzedawane odbiorniki telewizji cyfrowej od 1 grudnia 2019 r. powinny obsługiwać standard DVB-T2.

Mapa zasięgu DVB-T

 

Chodzi o 700 MHz

Zmiana standardu nadawania jest związana z decyzją Komisji Europejskiej określającą bloki transmisyjne dla różnych usług cyfrowych świadczonych z wykorzystaniem fal radiowych.

Dla potrzeb naziemnej telewizji cyfrowej zgodnej z obecnym standardem DVB-T przeznaczono początkowo zakres częstotliwości 470–790 MHz. Niestety, fragment tego bloku zajmuje segmenty przewidziane dla podstawowych usług telefonii piątej generacji (5G).

Mowa o częstotliwościach 694–790 MHz, czyli tzw. pasmie 700 MHz, nazywanym często „pasmem pokryciowym" ze względu na fakt, że fale radiowe w tym waśnie zakresie charakteryzują się dobrą propagacją (rozchodzą się na duże odległości), a jednocześnie pozwalają osiągnąć stosunkowo wysokie prędkości transmisji danych.

Połączenie obu tych cech daje możliwość zapewnienia usług szerokopasmowych na dużych obszarach – w szczególności na terenach wiejskich i słabo zaludnionych. W takich przypadkach nie ma dużego znaczenia, ile nadajników lub odbiorników uda się obsłużyć – można założyć, że będzie ich o wiele mniej niż w liczących setki tysięcy lub miliony mieszkańców metropoliach. Dzięki temu nie trzeba na przykład zagwarantować działania wielkiej liczby urządzeń wchodzących w skład internetu rzeczy (IoT). Dla ich potrzeb przeznaczone jest średnie (ok. 3,5 GHz) i wysokie pasmo 5G (26 GHz).

Kolejne testy telewizji cyfrowej zgodnej ze standardem DVB-T2 odbędą się w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Ostateczne przejście na nowy system nastąpi w 2022 roku.

fot. Ministerstwo Cyfryzacji, Emitel


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto