A A A

TaihuLight – chiński superkomputer

21 czerwca 2016, 14:30
Sunway TaihuLight o mocy 93 petaflopów jest umieszczony w Chińskim Centrum Superkomputerowym w Wuxi. Pracując na maksymalnych obrotach, komputer może wykonać ok. 93 000 bilionów obliczeń na sekundę.
TaihuLight – chiński superkomputer

Do czego Chińczycy będą wykorzystywać tak potężną maszynę? TaihuLight znajdzie zastosowanie w zaawansowanym przemyśle, meteorologii (do prognozowania pogody) i analityce. Maszyna ma 40 960 260-rdzeniowych procesorów, co daje łącznie ponad 10,5 mln rdzeni. Superkomputer działa na systemie operacyjnym opartym o Linuksa.

Dzięki stworzeniu TaihuLight, Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone w zestawieniu TOP500 najszybszych superkomputerów świata. Chińczycy mają ich 167, podczas gdy Amerykanie o 2 mniej. Biorąc pod uwagę, że 10 lat temu, Chiny miały zaledwie 28 maszyn tego typu, progres jest ogromny.

W TOP10 najszybszych superkomputerów na świecie, Amerykanie mają 4 maszyny, a Chiny dwie, które jednak zajmują dwa czołowe miejsca. Pozostałe superkomputery z "dziesiątki" można znaleźć w Japonii, Szwajcarii, Niemczech i Arabii Saudyjskiej.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Hulajnoga elektryczna uGo
18 kwietnia 2019
Przemieszczanie się w miastach nie zawsze jest proste. Komunikacja miejska często pozostawia wiele do życzenia, a korki i względy ekologiczne...

Jaki kabel HDMI wybrać?
18 kwietnia 2019
Planujesz zakup telewizora 4K UHD z HDR, dekodera 4K nc+, Orange, Vectra lub chcesz unowocześnić zestaw kina domowego? Sprawdź, jak...

Nadchodzą nowe procesory Samsunga
18 kwietnia 2019
Samsung zapowiedział, że już w połowie 2020 roku wystartuje z produkcją nowych procesorów opartych na 5 nanometrach. Co to oznacza?

Jak RODO zmieniło monitoring?
18 kwietnia 2019
Rośnie popyt na rozwiązania z zakresu monitoringu, a ich funkcje rozwijają się wraz z potrzebą zapewniania bezpieczeństwa osób i mienia. Od...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto