A A A

Te monitory Polacy kupują najczęściej

10 marca 2010, 12:58
Te monitory Polacy kupują najczęściej

Większość polskich użytkowników monitorów wybiera modele o przekątnej ekranu powyżej 20 cali, które zapewniają rozdzielczość na poziomie 1920x1080 pikseli - wynika z najnowszych danych Komputronik SA. W ostatnim miesiącu klienci najczęściej decydowali się na monitory takich marek, jak: iiyama, Asus, Hyundai, Dell oraz LG. Średnia cena kupowanego w tym okresie monitora wynosiła 599 zł.

Tym, co łączy najpopularniejsze modele z rankingu Top 5, jest - co oczywiście nie dziwi - czarny kolor obudowy. Z dużą zgodnością mamy też do czynienia, jeśli weźmiemy pod uwagę czas reakcji plamki, który zwykle wynosi 5 ms. Wyjątek stanowi lider najnowszego zestawienia Komputronik SA: najchętniej kupowany monitor zapewnia czas reakcji na poziomie 2 ms.

Najczęściej kupowane modele monitorów w lutym br. według Komputronik SA to:

1) iiyama ProLite E2407HDSD (24-calowy), 
2) Asus VH222D (21,5-calowy),
3) Hyundai X224Wd+ (22-calowy)
4) Dell E170S (17 -calowy),
5) LG Flatron W1934S-BN (19-calowy).

W przypadku pozostałych cech, różnic pomiędzy poszczególnymi modelami jest całkiem sporo. Przede wszystkim zwraca uwagę długość przekątnej ekranu. W każdym z pięciu przypadków jest inna i waha się od 24 cali do 17 cali. Poszczególne modele monitorów różnią się też dostępem do cyfrowego złącza DVI (z wynikiem 3 do 2 na niekorzyść tego standardu), a także własnymi głośnikami (dysponują nimi jedynie dwa modele).

Warto podkreślić, że polscy użytkownicy najczęściej przeznaczają na monitor kwotę około 500-600 zł. Z tej zasady wyłamuje się model iiyama ProLite E2407HDSD w cenie 849 zł. Monitor ten jest jednak oferowany w zestawie z grą Call of Duty Modern Warfare II, za którą oddzielnie należałoby zapłacić 119,90 zł. Dobre właściwości graficzne oraz ciekawa gra w zestawie zadecydowały o powodzeniu iiyama ProLite E2407HDSD.

W lutym br. klienci Komputronik SA najczęściej wybierali monitor iiyama ProLite E2407HDSD o 24-calowej przekątnej ekranu w cenie 849 zł wraz z grą Call of Duty Modern Warfare II. Model wyróżnia się matrycą, która pracuje w trybie Full HD (rozdzielczość 1920x1080 pikseli) oraz cyfrowym złączem DVI.

Czas reakcji plamki wynoszący 2 ms i dynamiczny kontrast 60 000:1 zapewniają szczegółowe i realistyczne wyświetlanie obrazów przy dużej ostrości. Model pracuje bez smużenia, a nasycony kontrast podkreśla czerń, co doskonale sprawdza się w filmach czy w grach nowej generacji. Użytkownik może zadbać o optymalne ustawienie jasności, kontrastu i kolorów za pomocą jednej z pięciu predefiniowanych opcji (m.in. Film i Gry). Monitor iiyama ProLite E2407HDSD dostępny jest w czarnym, błyszczącym kolorze obudowy. Dzięki wbudowanym głośnikom pozwoli na wejście w atmosferę Call of Duty Modern Warfare II także tym użytkownikom, którzy nie dysponują peryferyjnymi kolumnami.

Wicelider najnowszego rankingu - 21,5-calowy Asus VH222D - zwyciężyłby w kategorii: stosunek ceny do jakości. Za 549 zł użytkownik otrzymuje monitor obsługujący technologię Full HD, który zapewnia dynamiczny kontrast za poziomie 20 000:1. Technologia Splendid analizuje wyświetlaną zawartość i automatycznie optymalizuje jakość obrazu. Czas reakcji plamki wynosi 5 ms, zaś rozdzielczość 1920x1080 pikseli.

Trzecim najchętniej kupowanym monitorem okazał się 22-calowy Hyundai X224Wd+ w cenie 599 zł. Model  jest jednym z dwóch w rankingu Top 5, który ma własne głośniki (2 x 1,5W) i złącze DVI. Dysponuje ekranem wykonanym w technologii A-Si TFT Active Matrix, który wyświetla obrazy w rozdzielczości 1680x1050 oraz 16,7 milionach kolorów. Czas reakcji matrycy wynosi 5 ms, zaś dynamiczny kontrast 4000:1. Całość zamknięto w klasycznej, czarnej obudowie.

Kolejny, czwarty monitor z najnowszego zestawienia Komputronik SA to niewielki, 17-calowy Dell E170S w cenie 419 zł. Model warto polecić zwłaszcza osobom o ekologicznych upodobaniach. Ten energooszczędny model zdobył certyfikaty: Energy Star oraz EPEAT Gold. W efekcie umożliwia obniżenie kosztów utrzymania oraz zapewnia mniejszy wpływ na środowisko i niższą emisję halogenów. W ramach stałych działań firmy Dell na rzecz wyeliminowania z produktów materiałów szkodliwych model został wyposażony w laminaty płytek drukowanych niezawierające halogenów, a obudowa zawiera 25 proc. plastiku poddanego recyklingowi. Ta markowa 17-stka zwraca także uwagę krótkim czasem reakcji (5 ms).

Ostatnią, choć nie najmniej ciekawą propozycją, jest 19-calowy monitor LG Flatron W1934S-BN w bardzo atrakcyjnej cenie 459 zł. Do atutów tego modelu należy: duży kąt widzenia (170.00°), krótki czas reakcji (5 ms), a także 3-letnia gwarancja. Monitor wyświetla obraz z rozdzielczością 1440x900 pikseli. Charakter modelu najlepiej oddaje jeden z komentarzy użytkwników zamieszczony na stronie internetowego sklepu Komputronik.pl: "Daję bardzo duży plus za brak martwych pikseli. Bardzo dobre odwzorowanie kolorów w porównaniu z moim starym LCD. Przyzwoity design. Ogólnie bardzo dobra proporcja pomiędzy jakością a ceną".


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto