A A A

Technologia w walce z plastikiem

24 grudnia 2019, 12:00
Do działaczy rozprawiających się z zalewającym świat plastikiem dołączają specjaliści z coraz to nowych dziedzin.
Technologia w walce z plastikiem

Rok 2019 upłynął pod znakiem badań naukowych, których celem było opracowanie technologii wspierających walkę z zaśmiecaniem świata.

Zanieczyszczenie środowiska spowodowane wszechobecnym mikroplastikiem (naukowcy wykazali, że znajduje się on już nawet we wdychanym powietrzu oraz w spożywanej przez nas wodzie) negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a także może powodować śmierć zwierząt. Nowe technologie mają ułatwić rozwiązanie tego problemu.

Naukowcy z Glasgow zajmujący się ochroną środowiska badają właśnie sposoby identyfikacji i oceny jakościowej plastiku. Jak wyjaśnia jedna z badaczek, Deonie Allen, do weryfikowania zawartości mikroplastiku w różnych substancjach używa się specjalnie dostosowanych technik mikroskopowych. Ocena składu próbki odbywa się m.in. za pomocą laserów.

Badacze pracują też nad technologiami weryfikacji przedostawania się mikrocząsteczek plastiku przez barierę krew-mózg i sposobu zatruwania organu, który sprawuje pieczę nad całym naszym ciałem. Jak podkreśla jeden z naukowców, Steve Allen, badania nad możliwościami walki z mikroplastikiem zataczają coraz szersze kręgi również w sferze nanocząsteczek i na pewno będą w tym kierunku rozwijane.

fot. Daniel Chekalov/Unsplash


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto