A A A

Telefon kontra upał - jak uniknąć problemów?

28 czerwca 2019, 07:00
Gigantyczne upały mogą mieć opłakany wpływ na elektronikę, a szczególnie na smartfony. Na co uważać, aby podczas bardzo gorącego lata nie uszkodzić telefonu?
Telefon kontra upał - jak uniknąć problemów?

- Ekstremalne temperatury mogą mieć duży wpływ na wewnętrzne elementy telefonu. Narażenie na wysokie temperatury może wpłynąć negatywnie na prędkość działania urządzenia. Przegrzanie telefonu może doprowadzić również do uszkodzenia lub utraty danych. W ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do eksplozji lub wycieku baterii, potencjalnie zagrażając bezpieczeństwu użytkownika. - mówi Tomasz Wilewski, Innovation Director w Digital Care.

Koszty naprawy telefonu uszkodzonego przez wysoką temperaturę mogą być bardzo wysokie. Warto więc zapoznać się z kilkoma zasadami, które mogą nas przed tym ustrzec.

Zmień tryb

"Włączenie trybu oszczędzania czy zmniejszenie jasności ekranu telefonu pozwoli obniżyć zużycie energii" - mówi ekspert. Warto wyłączyć najbardziej energochłonne aplikacje czy zrezygnować ze streamingu video. Wysokie temperatury sprawiają, że procesor telefonu i tak musi pracować z wzmożonym wysiłkiem, więc nie dokładajmy mu dodatkowych obowiązków.

Bez etui

Pozwól swojemu smartfonowi na odrobinę swobody: wyciągnij aparat z dodatkowych elementów zewnętrznych: etui, pokrowców, nakładek. Kolejne warstwy tylko zwiększają ryzyko przegrzania. Jeśli obawiasz się o to, co stanie się z twoim telefonem, kiedy będzie zupełnie "nagi" możesz poszukać specjalnych case'ów, które instaluje się tylko na krawędzie aparatu.

Wyjmij z kieszeni

W czasie wysokich temperatur warto pożegnać się również z najbardziej wygodnym sposobem noszenia telefonu, czyli kieszenią. W niej temperatura jest zawsze wyższa za sprawą ciepła naszego ciała. W krytycznej sytuacji może dojść do uszkodzenia baterii i poparzenia.

Smartfon do cienia

Nie zostawiaj swojego telefonu w pełnym słońcu. Stolik w ogródku, koc na plaży w samo południe czy wnętrze samochodu mogą doprowadzić do przegrzania. Samochód zaparkowany na słońcu, gdzie temperatura powietrza wynosi 35 stopni Celsjusza, może osiągnąć temperaturę ponad 50 stopni zaledwie w ciągu godziny. Korzystanie z nawigacji w smartfonie, szczególnie gdy przymocowany jest do przedniej szyby samochodu, także naraża urządzenie na możliwe uszkodzenia. Ciągła praca, wysokie zapotrzebowanie na energię i słońce przechodzące przez szybę to splot niekorzystnych czynników.

Schładzaj, ale nie w lodówce

Co zrobić kiedy smartfon jednak się przegrzeje? "Odpowiednie schłodzenie aparatu jest kluczowe dla zachowania jego optymalnego stanu" - twierdzi Tomasz Wilewski. "Przede wszystkim takiego telefonu nie należy ładować, to tylko dodatkowo zwiększy temperaturę baterii. Najlepiej jest go wyłączyć i położyć w zacienionym i chłodnym miejscu."

Nagłe schłodzenie telefonu z wykorzystaniem zimnych okładów lub lodówki? "Absolutnie odradzam. Aparat schłodzi się sam: trzeba mu tylko zapewnić do tego odpowiednie warunki: gwałtowna zmiana temperatury do nich nie należy" - podkreśla Wilewski.

Warto pamiętać, że większość nowych smartfonów w przypadku zbyt dużej temperatury wyświetli odpowiedni komunikat, a potem automatycznie się wyłączy.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

 


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
29 czerwca 2019, 13:22
Witam! Dlaczego "szczególnie na smartfony"? Pod jakim względem elektronika w smartfonie jest wrażliwsza na upały od tej w tablecie czy aparacie cyfrowym? :oczy:
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto