A A A

Telefony z Androidem stale szpiegują swoich użytkowników

15 października 2021, 08:00
Do takich niepokojących wniosków doszedł zespół badaczy z Dublina i Edynburga.
Telefony z Androidem stale szpiegują swoich użytkowników

Użytkownicy są bezsilni

Badanie popularnych telefonów komórkowych z systemem Android, przeprowadzone przez prof. Doug Leith z Trinity College Dublin oraz dr Paula Patrasa i Haoyu Liu z Uniwersytetu w Edynburgu ujawniło wiele problemów z prywatnością.

Naukowcy przeanalizowali dane przesłane przez sześć wariantów systemu operacyjnego Android opracowanych przez Samsunga, Xiaomi, Huawei, Realme, LineageOS i /e/OS. „Z godnym uwagi wyjątkiem /e/OS, nawet przy minimalnej konfiguracji i bezczynności telefonu, te dostosowane przez dostawcę warianty Androida przesyłają znaczne ilości informacji do programistów systemu operacyjnego, a także do stron trzecich (Google'a, Microsoftu, LinkedIna, Facebooka itp. ), które mają wstępnie zainstalowane aplikacje systemowe" – twierdzą autorzy badania.

Trzeba pamiętać, że proceder gromadzenia i udostępniania danych dotyczy informacji, z których nie można zrezygnować, więc użytkownicy Androida są bezsilni wobec całej sytuacji.

fot. Niek Verlaan – Pixabay


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto