A A A

Telefony z autorskim systemem Huawei już w 2020 roku

10 grudnia 2019, 15:05
Harmony OS ma się pojawić również w Europie. Choć firma deklaruje chęć pozostania przy Androidzie, to raczej trudno wyobrazić sobie taki scenariusz.
Telefony z autorskim systemem Huawei już w 2020 roku

8 grudnia br. w chińskim Shenzen odbyła się impreza Huawei Talk Theme Sharing, podczas której Wang Chenglu (prezydent Huawei) zdradził nowe szczegóły dotyczące rozwoju Harmony OS. Jest to autorski system operacyjny rozwijany przez firmę z myślą o różnych urządzeniach. Początkowo miał obsługiwać inteligentne telewizory, ale po ostatnich tarciach pomiędzy Huawei a administracją prezydenta USA firma zdecydowała się przygotować również wersję na smartfony.

Wang Chenglu potwierdził podczas imprezy, że Harmony OS trafi ostatecznie także na telefony. Stanie się to jednak dopiero w 2020 roku. Firma podkreśla, że nie chce w ten sposób całkowicie zrywać współpracy z Androidem, jednak szanse na jej kontynuowanie nie są chyba zbyt duże. W tej chwili bowiem Huawei nie ma już uprawnień, by korzystać w kolejnych modelach z nowych wersji Androida – jedyną możliwością jest stosowanie jego wersji otwartej, która jednak pozbawiona jest autorskich usług Google'a.

Huawei już teraz zadeklarował, że smartfony z nowym systemem operacyjnym będą sprzedawane nie tylko w Chinach; na pewno trafią również do Europy. Wśród najważniejszych zalet autorskiego rozwiązania Chenglu wskazuje prostszy kod źródłowy i usprawnione zabezpieczenia.

Huawei chce wykorzystać Harmony OS do stworzenia szerszego ekosystemu, obejmującego różne grupy urządzeń. Do telewizorów w przyszłości dołączą też – poza smartfonami – laptopy, inteligentne głośniki, zegarki, a nawet komputerki samochodowe.

Interesujące jest to, że firma planuje udostępnić w sierpniu kod źródłowy. Czyżby miała być otwarta na modyfikacje tworzone przez użytkowników?

fot. Huawei


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto