A A A

Telefony z autorskim systemem Huawei już w 2020 roku

10 grudnia 2019, 15:05
Harmony OS ma się pojawić również w Europie. Choć firma deklaruje chęć pozostania przy Androidzie, to raczej trudno wyobrazić sobie taki scenariusz.
Telefony z autorskim systemem Huawei już w 2020 roku

8 grudnia br. w chińskim Shenzen odbyła się impreza Huawei Talk Theme Sharing, podczas której Wang Chenglu (prezydent Huawei) zdradził nowe szczegóły dotyczące rozwoju Harmony OS. Jest to autorski system operacyjny rozwijany przez firmę z myślą o różnych urządzeniach. Początkowo miał obsługiwać inteligentne telewizory, ale po ostatnich tarciach pomiędzy Huawei a administracją prezydenta USA firma zdecydowała się przygotować również wersję na smartfony.

Wang Chenglu potwierdził podczas imprezy, że Harmony OS trafi ostatecznie także na telefony. Stanie się to jednak dopiero w 2020 roku. Firma podkreśla, że nie chce w ten sposób całkowicie zrywać współpracy z Androidem, jednak szanse na jej kontynuowanie nie są chyba zbyt duże. W tej chwili bowiem Huawei nie ma już uprawnień, by korzystać w kolejnych modelach z nowych wersji Androida – jedyną możliwością jest stosowanie jego wersji otwartej, która jednak pozbawiona jest autorskich usług Google'a.

Huawei już teraz zadeklarował, że smartfony z nowym systemem operacyjnym będą sprzedawane nie tylko w Chinach; na pewno trafią również do Europy. Wśród najważniejszych zalet autorskiego rozwiązania Chenglu wskazuje prostszy kod źródłowy i usprawnione zabezpieczenia.

Huawei chce wykorzystać Harmony OS do stworzenia szerszego ekosystemu, obejmującego różne grupy urządzeń. Do telewizorów w przyszłości dołączą też – poza smartfonami – laptopy, inteligentne głośniki, zegarki, a nawet komputerki samochodowe.

Interesujące jest to, że firma planuje udostępnić w sierpniu kod źródłowy. Czyżby miała być otwarta na modyfikacje tworzone przez użytkowników?

fot. Huawei


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Instagramowicze nabrali się na Bali
19 lutego 2020
Użytkowniczka Instagrama nabrała swoich followersów. Sesja zdjęciowa, którą opublikowała, wyglądała jak robiona na Bali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto