A A A

Telewizja z Korei Południowej zastąpiła prezenterkę sztuczną inteligencją

18 listopada 2020, 08:00
Czy moment, gdy nie będzie trzeba już chodzić do pracy zbliża się wielkimi krokami?
Telewizja z Korei Południowej zastąpiła prezenterkę sztuczną inteligencją

Cyfrowy człowiek

Odpowiadając na pytanie ze wstępu – raczej nie. Nie da się jednak ukryć, że komputery umieją zastępować ludzi w coraz większej liczbie prac, również tych na pozór wymagających kreatywności. Ostatnio w Korei Południowej, państwie liderującym pod względem robotyzacji, wiadomości w telewizji MBN poprowadziła... sztuczna inteligencja.

 

Coraz dokładniejsza iluzja

Podobne próby poczynili już Chińczycy w 2018 roku. Komputer wygenerował wtedy cyfrowo przypominający człowieka model prezentera. Stworzona w Korei Południowej AI Kim (tak nazywa się cyfrowa dziennikarka) jest jednak projektem dużo bardziej zaawansowanym. Jego autorzy nie tylko zadbali o, by „prezenterka” sprawiała wrażenie naturalnej. Wersja chińska czytała po prostu bezrefleksyjnie zaprogramowane z góry wiadomości.

AI Kim stworzona na bazie jednej z pracownic MBN powstała natomiast metodą uczenia maszynowego. AI przez długie godziny uczyła się na podstawie nagrań odtwarzać zachowania swojego pierwowzoru – barwę głosu, mimikę czy gestykulację. Technologia zastosowana przez telewizję jest już w zasadzie gotowa do prowadzenia wiadomości na równi z człowiekiem.

 

Człowiek niepotrzebny?

Zaletą cyfrowej prezenterki jest też nieodczuwanie zmęczenia, brak oporów przed nadgodzinami oraz brak konieczności zatrudniania ekipy wizażystów. Powoli nadchodzą więc czasy, gdy zawód prezentera telewizyjnego może polegać głównie na wyrażeniu zgody dotyczącej wykorzystania wizerunku. O ile tylko kolejnym krokiem nie będzie wygenerowanie go całkowicie od podstaw.

fot. MBN (na zdjęciu prezenterka wraz ze swoją cyfrową odpowiedniczką)


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie tylko mysz...
21 stycznia 2021
Na kartce z naszego kalendarza IT widnieje data 30 stycznia 1925 roku. To dzień, w którym...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto