A A A

Testy działania dronów w sieci 5G

3 lutego 2020, 15:10
W lutym zaczęła pracę stacja bazowa sieci 5G w siedzibie Instytutu Łączności – PIB w warszawskim Miedzeszynie. Instalacja będzie wykorzystywana do testów nowej sieci komórkowej i komunikacji z dronami.
Testy działania dronów w sieci 5G

Testowa sieć 5G budowana przez firmy Orange Polska i Ericsson w Warszawie powiększyła się o kolejną stację bazową, uruchomioną na obiekcie należącym do Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego (PIB). Korzysta ona z częstotliwości testowych udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i posłuży do opracowania metod komunikowania się z dronami oraz scenariuszy ich komercyjnych zastosowań z wykorzystaniem sieci kolejnej generacji.

Powstała na terenie Instytutu Łączności instalacja jest już 10. stacją bazową 5G Orange w Warszawie. Pozwoli osiągać prędkości powyżej 1 Gb/s, a zastosowane rozwiązania techniczne ograniczą opóźnienia do poziomu milisekund.

– Prowadzimy największe w Polsce testy pod względem zasięgu i liczby stacji bazowych. Teraz dokładamy do tego kolejny element: testy zastosowań biznesowych – mówi Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii w Orange Polska.

Urządzenia stacji bazowej 5G zostały umieszczone na maszcie antenowym. Zastosowano dwie anteny Ericsson AIR 6488 Massive MIMO. Jedna obsługuje standardowy sektor (120 stopni) przeznaczony do typowej komunikacji bezprzewodowej i działa w trybie Non-Standalone. Drugą skierowano w górę dla lepszej komunikacji z dronami. Anteny pracują na testowym paśmie częstotliwości 3,4–3,6 GHz, udostępnionym Orange przez UKE.

– Instytut Łączności – PIB posiada status Digital Innovation Hub-5G (DIH-5G). Współpraca z Ericsson i Orange Polska w obszarze sieci 5G jest dla Instytutu bardzo ważna, gdyż umożliwia praktyczną weryfikację i dalszy rozwój posiadanych kompetencji. Dostęp do tak nowoczesnej instalacji stwarza możliwość realizacji wielu testów i badań najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, nowych usług planowanych w sieciach 5G oraz metod pomiarowych PEM – opowiada dr inż. Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności – PIB.

Instytut jest zaangażowany w prace związane z 5G od kilku lat. W 2017 r. został koordynatorem Porozumienia na rzecz Strategii „5G dla Polski" zainicjowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Jest partnerem w projekcie „5G@PL: Wdrażanie sieci 5G w gospodarce polskiej", który ma na celu uaktualnienie i wprowadzenie w życie polityki regulacyjnej i inwestycyjnej dotyczącej sieci 5G. Uczestniczy też w inicjatywie „5G DRON", w ramach której badana jest komunikacja z dronami z użyciem sieci nowej generacji. Eksperci Instytutu opiniują dla Ministerstwa Cyfryzacji i UKE akty prawne i regulacyjne dotyczące 5G.

Z kolei Orange Polska prowadzi największe testy sieci 5G w Polsce, wykorzystując instalacje w Warszawie, Lublinie i Zakopanem. Tylko w stolicy operator uruchomił wcześniej dziewięć stacji bazowych wspierających najnowszą technologię sieci komórkowej i testuje ją od kilku miesięcy, także wspólnie z klientami. Prowadzi największe w Polsce testy sieci 5G w paśmie 3,4–3,8 GHz. W tej chwili stacje bazowe w Warszawie, Zakopanem i Lublinie pozwalają sprawdzać zachowanie sieci w warunkach miejskich i przygotować firmę do komercyjnego wdrożenia.

Trzeci z partnerów przedsięwzięcia, Ericsson, od 2015 r. zainstalował na całym świecie ponad trzy miliony stacji bazowych gotowych obsłużyć sieć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z nich znajduje się w Polsce. W naszym kraju Ericsson ogłosił działania 5G live z trzema operatorami. W maju uruchomi także badawczą sieć 5G na Politechnice Łódzkiej.

fot. Orange


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto