A A A

TikTok idzie do sądu

25 sierpnia 2020, 09:30
Amerykański oddział TikToka zaskarżył decyzję Donalda Trumpa dotyczącą zakazu współpracy z firmą ByteDance.
TikTok idzie do sądu

TikTok pozywa Biały Dom

Operator usługi pozwalającej dzielić się samodzielnie nakręconymi klipami wideo oskarża administrację Donalda Trumpa o złą wolę.

 

Najpierw dowody

Pozew jest związany z wydanym 6 sierpnia zakazem dokonywania transakcji z firmą ByteDance – autorem aplikacji TikTok. W opublikowanym komunikacie prasowym przedstawiciele amerykańskiego operatora TikToka stwierdzili: „administracja zlekceważyła wysiłki, które podjęliśmy w dobrej wierze, mając na celu rozwianie obaw związanych z działalnością w USA".

W złożonym pozwie padają oskarżenia o to, że w wydanym przez Donalda Trumpa rozporządzeniu nie ma jakichkolwiek dowodów na to, że TikTok zagraża bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych, a same zarzuty sytawiane firmie przz prezydenta bazują wyłącznie na spekulacjach. Szefowie TikToka podkreślają również, że administracja w ogóle nie brała pod uwagę współpracy podjętej przez firmę z Komitetem ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS). Analizuje on przejęcie przez ByteDance amerykańskiej aplikacji Musical.ly w celu stwierdzenia, czy nie naruszyło to interesów ekonomicznych USA.

 

Pomyślcie o Amerykanach

„Nie jesteśmy zdania, że pozywanie rządu jest sprawą błahą, ale uważamy, że nie mamy innego wyboru, jak tylko podjąć działania w celu ochrony naszych praw oraz praw społeczności TikToka i jego pracowników" – napisano w komunikacie prasowym.

Przedstawiciele sieci społecznościowej podkreślają, że zakaz współpracy z firmą ByteDance pozbawi możliwości korzystania z TikToka ponad 100 milionów mieszkańców USA, którzy widzą w aplikacji narzędzie służące rozrywce i pokazywaniu własnej kreatywności. Co więcej, TikTok generuje niemałe przychody i daje obecnie zatrudnienie 1500 osobom w Stanach Zjednoczonych; przed rozporządzeniem Trumpa planowano utworzyć miejsca pracy dla kolejnych 10 tysięcy Amerykanów w stanach Floryda, Illinois, Kalifornia, Michigan, Nowy Jork, Teksas, Tennessee i Waszyngton.

Operator TikToka nie jest pierwszym powodem składającym pozew przeciwko administracji Donalda Trumpa. Wcześniej zrobiła to grupa amerykańskich użytkowników komunikatora WeChat – firmie Tencent, będącej autorem aplikacji, również zakazano działalności w USA.

fot. Kon Karampelas – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Rusza Apple One
30 października 2020
Koncern Apple rozpoczyna sprzedaż subskrypcji na pakiet gier, usług muzycznych, telewizyjnych i chmurowych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto