A A A

TikTok nie wyśle przedstawiciela do Kongresu

7 listopada 2019, 08:25
Szefowie amerykańskiego oddziału platformy TikTok odmawiają udzielenia wyjaśnień na temat domniemanych związków z chińskimi władzami.
TikTok nie wyśle przedstawiciela do Kongresu

TikTok, aplikacja służąca do dzielenia się krótkimi, samodzielnie nakręconymi materiałami wideo, jest od pewnego czasu obiektem zainteresowania amerykańskich parlamentarzystów i władz.

Autorem oprogramowania jest firma ByteDance z siedzibą w Pekinie. Ponieważ moderatorzy TikToka są coraz częściej oskarżani o cenzurowanie treści, a ostatnio także o przekazywanie danych użytkowników chińskim władzom, republikański senator z Florydy Marco Rubio ogłosił 9 października, że zwróci się do rządu z wnioskiem o zbadanie przejęcia przez ByteDance amerykańskiej aplikacji Musical.ly.

Zdaniem senatora działalności ByteDance powinien przyjrzeć się Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS, Committee on Foreign Investment in the United States). Jest to rządowa komisja, który zajmuje się nadzorowaniem zagrożenia dla bezpieczeństwa USA wynikającego z przejmowania amerykańskich firm przez zagraniczne przedsiębiorstwa. ByteDance kupiła Musical.ly za miliard dolarów w 2017 roku.

„Dzisiaj poproszę CFIUS o zbadanie przejęcia Musical.ly. Istnieje mnóstwo dowodów na to, że platforma TikTok w krajach zachodnich, w tym USA, cenzuruje treści zgodnie z wytycznymi chińskiego rządu komunistycznego" – napisał Rubio.

Inni członkowie Senatu i Izby Reprezentantów podkreślali, że dane zgromadzone przez TikToka mogą okazać się kopalnią informacji dla chińskiego wywiadu – w samych Stanach Zjednoczonych aplikacja została pobrana 110 milionów razy.

W ostatnią niedzielę, 3 listopada, senator Josh Hawley (stan Missouri) poinformował, że poprosił dwie firmy – Apple'a i amerykański oddział TikToka – o odpowiedzi na pytania związane z prowadzoną przez nie w Chinach działalnością. Przedstawiciele obu przedsiębiorstw odmówili stawienia się w Kongresie i udzielenia wyjaśnień senatorom.

Vanessa Pappas, dyrektor generalny amerykańskiego oddziału TikToka, oświadczyła, że moderatorzy nie cenzurują w USA treści politycznych ani nie przyjmują instrukcji od firmy ByteDance. Żaden moderator działającej w USA platformy TikTok nie mieszka w Chinach. Jednocześnie przedsiębiorstwo nie akceptuje reklam politycznych; planuje natomiast utworzyć komitet ekspertów, którzy doradzaliby w dziedzinie moderacji treści.

fot. ByteDance


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto