A A A

Tim Berners-Lee sprzedaje kod pierwszej przeglądarki WWW

16 czerwca 2021, 09:30
Pomysłodawca globalnej sieci informacyjnej wystawia w domu aukcyjnym kod opatrzony znacznikiem NFT.
Tim Berners-Lee sprzedaje kod pierwszej przeglądarki WWW

Kod, dodatki i NFT

Za tydzień, 23 czerwca, w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's rozpocznie się licytacja kodu źródłowego pierwszej na świecie przeglądarki WWW, napisanej przez Tima Bernersa-Lee, a opatrzonej podpisem autora w postaci niewymienialnego tokenu NFT (non-fungible token).

 

Historia WWW na sprzedaż

Bazujące na mechanizmie blockchain tokeny NFT sprawiają, że opatrzone nimi dobra cyfrowe stają się unikatowe - znacznik zawiera informację o tym, kto jest jego właścicielem.

Tim Berners-Lee jest jednym z pomysłodawców idei WWW, rozumianej jako bazująca na systemie hipertekstowym ogólnoświatowa sieć informacyjna, w której udostępniane są zasoby najrozmaitszego typu (tekst, dźwięk, grafika...). Przedstawił on również przeglądarkę o nazwie WorldWideWeb, opracowaną na komputerze NeXT (nazwę zmieniono później na Nexus). Kod tego właśnie browsera będzie licytowany na aukcji w domu Sotheby's.

Nabywca otrzyma ponadto 30-minutowy, pozbawiony dźwięku film, w którym pokazywany jest proces wpisywania 9555 linii kodu, oraz plik SVG – zawiera on zapis całego kodu na arkuszu o rozmiarze A0. Tim Berners-Lee dołącza do całości list w postaci pliku README.md (format Markdown), a zawierający przemyślenia na temat procesu powstawania kodu.

Aukcja będzie trwać do 30 czerwca br. Cena wywoławcza wynosi 1000 dolarów. Pieniądze z licytacji zostaną przekazane na cele charytatywne wskazane przez Bernersa-Lee oraz jego żonę.

Zainteresowani samą przeglądarką mogą zapoznać się z nią na stronie WWW ośrodka CERN.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto