A A A

Tłumacz Google będzie transkrybował mowę w czasie rzeczywistym

18 marca 2020, 14:25
Nie jesteś poliglotą? Nie martw się! Teraz wystarczy aplikacja, by rozumieć osoby mówiące w obcym języku.
Tłumacz Google będzie transkrybował mowę w czasie rzeczywistym

Wczoraj (17 marca) Google udostępnił funkcję tłumacza, która pozwala transkrybować tekst mówiony w obcym języku. Działa ona płynnie w czasie rzeczywistym: jedna osoba mówi, druga odczytuje na swoim telefonie przekaz przetłumaczony na zrozumiały dla odbiorcy język.

Usługa będzie wprowadzana w ciągu kilku najbliższych dni. Na razie obsłuży dowolną kombinację ośmiu języków: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hindi, portugalskiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i tajskiego.

Aby sprawdzić, jak to działa, trzeba przejść do aplikacji Tłumacz na Androida (potrzebne są najnowsze aktualizacje), nacisnąć ikonę „Transkrybuj" na ekranie głównym i wybrać języki – źródłowy i docelowy – z menu rozwijanego u góry. Wstrzymanie i wznowienie transkrypcji następuje poprzez dotknięcie ikony mikrofonu. Aplikacja umożliwia też zobaczenie oryginalnego zapisu, zmianę rozmiaru tekstu i wybór ciemnego motywu.

Na razie funkcja transkrypcji działa najlepiej w cichym otoczeniu, gdy mówi jedna osoba. W innych sytuacjach może dać różny efekt, choć firma pracuje nad tym, by w przyszłości jak najlepiej oddawała istotę komunikatów nadawanych w różnych warunkach. Na razie aplikacja dostępna jest tylko dla systemu Android, jednak firma zapowiada, że w przyszłości opracuje też wersję na iOS-a.

fot. Google

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowa technika izolowania głosów
15 lipca 2020
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto