A A A

Toshiba wycofuje się z branży komputerów osobistych

10 sierpnia 2020, 11:20
Firma sprzedała resztę udziałów i zrezygnowała z prac nad działem PC.
Toshiba wycofuje się z branży komputerów osobistych

Japonia mówi dość

Toshiba to już kolejna wielka azjatycka firma, która zdecydowała się zrezygnować z branży PC i laptopów. Japoński gigant technologiczny odsprzedał ostatnie 19,9% udziałów marce Dynabook należącej do Sharpa. Tym samym Sharp przejął całość udziałów, bo wcześniejsze 80,1% Toshiba odsprzedała w 2018 r. W ten sposób japońska firma zakończyła 35-letni rozdział w swojej historii z branżą komputerów osobistych.

 

Wzloty i upadki

Swego czasu Toshiba miała wielkie znaczenie na rynku komputerów przenośnych, gdyż np. w 1985 r. Toshiba wyprodukowała T1100 – pierwszy masowo produkowany komputer przenośny, który stał się swego rodzaju standardem projektowym dla urządzeń przenośnych niemal niezmiennym aż do pojawienia się maszyn z linii Apple PowerBook w 1991 roku.

Dokładne powody odejścia Toshiby od produkcji komputerów osobistych nie są znane, choć wydaje się, że mogą nimi być silni rywale tacy jak Apple, Dell i Lenovo, którzy zawojowali branżę dzięki urządzeniom ultraprzenośnym, takim jak MacBook Air, XPS czy X1 Carbon. Dodajmy do tego kurczący się rynek komputerów osobistych i kiepską inwestycję Toshiby w HD DVD w okresie, kiedy pojawił się już standard Blu-ray i platformy streamingowe.

 

Co z Dynabookiem?

Sharp, który przejął całość udziałów w Dynabooku, zapowiedział, że postara się dogonić konkurencję. Sharp zapowiedział rozwinięcie sprzedaży urządzeń tej marki w Europie i Stanach Zjednoczonych.

fot. PickPik


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Pierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto