A A A

Toshiba wyprodukuje dyski twarde o pojemności przekraczającej 30 TB

16 grudnia 2021, 08:00
Nowe dyski Toshiby mają pracować z wykorzystaniem technologii zapisu MAS-MAMR.
Toshiba wyprodukuje dyski twarde o pojemności przekraczającej 30 TB

30 TB i więcej

Dzięki technologii MAS-MAMR (Microwave Assisted Switching-Microwave Assisted Magnetic Recording) możliwe będzie wyprodukowanie dysków twardych o pojemności 30 TB i większej. Technologię MAS-MAMR opracował największy na świecie niezależny wytwórca talerzy do dysków twardych, Showa Denko K.K. (SDK). Toshiba jako pierwsza wykorzysta tją do produkcji urządzeń HDD.

Technologia MAS-MAMR pozwala na znaczne zwiększenie gęstości zapisu na powierzchni dysków w porównaniu z najpopularniejszym obecnie prostopadłym zapisem magnetycznym (PMR). Talerze do nowych dysków wyprodukuje Showa Denko, specjalne mikrofalowe głowice zapisująco-odczytujące dostarczy TDK, a napędy będą pochodzić od Toshiby.

Żadna z firm nie ujawniła dokładnej gęstości zapisu MAS-MAMR, ale wszystkie twierdzą, że pozwoli ona na skonstruowanie napędów o pojemności powyżej 30 TB. Nie wiadomo, ile talerzy, będą miały nowe modele HDD.

fot. Toshiba


Piotr Bogucki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto