A A A

Treści antypirackiego porozumienia ujawnione!

23 kwietnia 2010, 12:55
Treści antypirackiego porozumienia ujawnione!

Międzynarodowe porozumienie ACTA dotyczące walki z piractwem, które dotychczas było pilnie strzeżone, zostało wreszcie opublikowane.

ACTA, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement to traktat, nad którym pracują przedstawiciele państw Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii i Szwajcarii. Z oficjalnego komunikatu, który pojawił się 21 kwietnia wynika, że ów traktat jest zgodny z prawem UE i nie zakłada wprowadzenia rozwiązań typu "trzy ostrzeżenia"(po trzech upomnieniach za naruszanie praw autorskich, użytkownik byłby pozbawiony dostępu do internetu). Ponadto firmy oferujące usługi internetowe mają obowiązek flirtowania danych w sieci i pośrednie ściganie osób, które naruszają prawa autorskie. Wiadomo już, że dostawcy internetu protestują przeciwko takim rozwiązaniom.

Upublicznienie porozumienia ACTA wywołało w środkowisku internautów niemałe poruszenia, a sami autorzy traktatu tak argumentowali swoją decyzję: "W czasie sesji panowało poczucie, że negocjacje osiągnęły ten punkt, w którym publiczne udostępnienie projektu tekstu pomoże w osiągnięciu ostatecznego porozumienia".

Warto wspomnieć, że cały projekt wzbudzał ogromne emocje i kontrowersje z tego tytułu, że był on pilnie strzeżony przez jego twórców.  Tylko od czasu do czasu do publicznej wiadomości trafiały niektóre wątki poruszane w traktacie i z przecieków można było wywnioskować, że po jego zaakceptowaniu, internauci nie będą mieć łatwego życia. Ponadto w pracę nad traktatem zaangażowani byli między innymi przedstawiciele szeroko pojętych środowisk  z branży rozrywkowej, dla których łamanie praw autorskich równa się z wielomilionowymi stratami finansowymi. Mogłoby to oznaczać wprowadzenie rygorystycznego prawa, które niejednokrotnie dyktowałoby kary nieadekwatne do popełnionego czynu.

Porozumienie ACTA było głośno krytykowane i to nie tylko przez samych internautów, ale także przez instytucje. W 2009 roku Foundation for a Free Information Infrastructure złożyło skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich ws. treści  traktatu. ACTA trafiło również pod lupę Europejskiego Inspektora Ochrony Danych, oraz Parlamentu Europejskiego.

Polska bezpośrednio nie uczestniczy w negocjacjach nad traktatem. Kolejne spotkanie ws. ACTA odbędzie w czerwcu w Szwajcarii. Niewykluczone, że prace nad projektem zostaną zakończone jeszcze w tym roku. Opublikowane treści ACTA dostępne są TUAJ


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto