A A A

Tripleton Enigma E2 – telefon, którego nie podsłuchasz

12 czerwca 2016, 14:00
Z danych sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop wynika, że I kwartale 2016 sprzedaż urządzeń tylko do podsłuchu wzrosła o 350 proc. względem ubiegłego roku. Niektórzy obawiają się, że ich tajemnice zostaną skradzione. Rośnie sprzedaż telefonów z możliwością szyfrowania rozmów - jednym z popularnych modeli jest Enigma E2.
Tripleton Enigma E2 – telefon, którego nie podsłuchasz

Nowelizacja tzw. „ustawy inwigilacyjnej" znacznie rozszerzyła zakres, w jakim uprawnione służby mogą uzyskać dostęp do naszych danych. Nie chodzi tu tylko o informacje gromadzone poprzez monitorowanie Internetu, ale także o „klasyczne" podsłuchiwanie rozmów i rejestrowanie spotkań. Ochrona informacji jest dziś również ważna, jak zabezpieczenie mienia. Zwłaszcza dla osób, które dysponują wiedzą cenną dla konkurencji np. danymi kontrahentów czy tajemnicami przetargowymi. Dlatego też coraz więcej osób sięga po urządzenia antyszpiegowskie.

Inwestycja w tajemnicę

Na polskim rynku dostępny jest już od 3 lat, ale właśnie teraz przeżywa swój renesans. Telefon szyfrujący Enigma E2, pomimo dość wysokiej ceny - 7 869 zł, od początku roku sprzedaje się bardzo dobrze. Wdług danych największej w polsce sieci sklepów detektywistycznych Spy Shop nawet 30 sztuk miesięcznie wchodzi w posiadanie zaniepokojonych o swoją prywatność Polaków. W świecie biznesu wiele ważnych decyzji czy informacji przekazywanych jest podczas rozmów telefonicznych, a to umiarkowanie bezpieczna metoda komunikacji, dlatego warto korzystać z urządzeń gwarantujących szyfrowanie sprzętowe inne, niż to stosowane w telefonach opartych o rozwiązania programowe.

Tej Enigmy Turing by nie złamał

Wyprodukowana przez Brytyjczyków Enigma ma prostą, klasyczną budowę, która nie wzbudza zainteresowania osób postronnych. Wyróżnia się jednak sposobem autoryzacji połączenia, które odbywa się poprzez wymianę kluczy uwierzytelniających i jest zabezpieczona silnym, 2048 bitowym algorytmem RSA, który jeszcze nigdy nie został złamany. Po poprawnej autoryzacji telefon nawiązuje połączenie dźwiękowe, które zabezpieczone jest za pomocą innego algorytmu - AES z kluczem o długości 256 bitów. Klucz jest generowany indywidualnie dla każdego połączania z wykorzystaniem sprzętowego generatora liczb losowych.

Tripleton Enigma E2 posiada oddzielny procesor obsługujący funkcje kryptograficzne - niezależny od modułu GSM. Specjalna karta SIM zawiera kontroler firmy NXP z koprocesorami kryptograficznymi, m.in. sprzętowym generatorem liczb losowych i bezpiecznym repozytorium par kluczy. Są one odizolowane od reszty systemu i chronione za pomocą rozwiązań technicznych, które w wypadku ingerencji w kartę i próby odczytania z niej danych powodują jej samozniszczenie

Warto zaznaczyć, że brak technologii WiFi i aplikacji stale łączących się z Internetem - powodują, że telefon bazujący na dwuetapowym szyfrowaniu sprzętowym jest jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w kwestii zabezpieczania rozmów telefonicznych. Przeprowadzenie szyfrowanego połączenia wymaga jednak użycia dwóch telefonów szyfrujących w tym samym standardzie - obaj rozmówcy muszą korzystać z Enigmy E2 aby nawiązać bezpieczne połączenie, gwarantujące poufność rozmowy.

Telefon został wyposażony w wyświetlacz LCD o przekątnej 2,4", wejście USB, aparat cyfrowy 3Mpix i odtwarzacz multimediów. Urzadzenie pozwala na łączność Bluetooth i obsługę Internetu z gwarancją zabezpieczenia transferu danych, a akumulator Li-Ion zapewnia 180 godzin czuwania i 4 godziny ciągłej rozmowy.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto