A A A

Trojany bankowe atakują tysiące komputerów

3 lutego 2012, 09:44
Trojany bankowe atakują tysiące komputerów

Każdego dnia eksperci ds. bezpieczeństwa wykrywają 780 nowych szkodliwych programów kradnących dane użytkowników związane z bankowością online. Według danych Kaspersky Lab, w ciągu ostatnich trzech miesięcy trojany kradnące dane bankowe wykrywane były codziennie średnio na 2000 komputerów.

Co więcej, każdego dnia do antywirusowej bazy danych firmy Kaspersky Lab dodawanych jest 780 sygnatur nowych szkodliwych programów, których celem są poufne informacje finansowe - co stanowi 1,1 proc. łącznej liczby szkodliwych programów wykrywanych codziennie przez oprogramowanie firmy na komputerach chronionych użytkowników.

Przykładem może być trojan Trojan-Banker.MSIL.MultiPhishing.gen wykryty w styczniu 2012 r. Szkodnik ten został stworzony w celu kradzieży danych dotyczących kont klientów różnych banków, w tym Santander, HSBC Bank UK, Metro Bank, Bank of Scotland, Lloyds TSB oraz Barclays. Po uaktywnieniu się trojan czeka na uruchomienie przez użytkownika serwisu bankowości online. Następnie otwiera okno, które imituje formularz autoryzacyjny danego banku. Co ciekawe, trojan nie pozwala na żadne błędy, sprawdzając dokładność wprowadzanych danych.

 

W efekcie oszuści uzyskują poufne informacje, które dają im pełny dostęp do konta bankowego ofiary. Trojan atakuje głównie użytkowników z Wielkiej Brytanii - w państwie tym zarejestrowano ponad 90 proc. przypadków wykrycia tego szkodliwego programu. Z drugiej strony warto pamiętać, że trojany bankowe rozprzestrzeniają się w każdym miejscu na świecie. Na pierwszym miejscu listy krajów najbardziej dotkniętych tym problemem znajduje się Brazylia (16,9 proc. infekcji), a tuż za nią Rosja (15,8 proc.) i Chiny (10,8 proc.).

Kaspersky Lab przypomina użytkownikom, że powinni zachować ostrożność w stosunku do swoich poufnych danych i zwracać szczególną uwagę na formularze online, w których należy podać informacje osobowe oraz związane z finansami.


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Zmiany w mailingu YouTube'a
8 sierpnia 2020
Subskrybenci przestaną otrzymywać e-maile o zamieszczanych na kanałach YouTube'a nowościach.


Potrzebujesz dziennika? No to notuj
7 sierpnia 2020
Moleskine, firma znana z produkcji notesów, przygotowała internetowy dziennik, który łączy wiele innych przydatnych funkcji.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto