A A A

Trojany w oficjalnym sklepie Androida

21 listopada 2014, 07:00
Eksperci z Kaspersky Lab informują o zidentyfikowaniu dwóch mobilnych trojanów bankowych w oficjalnym sklepie z aplikacjami Google Play.
Trojany w oficjalnym sklepie Androida

To, że brazylijscy cyberprzestępcy polujący na informacje finansowe zaczną dostosowywać swoje technologie do platform mobilnych, było tylko kwestią czasu. W raporcie poświęconym ewolucji cyberzagrożeń w III kwartale 2014 r. eksperci z Kaspersky Lab uznali Brazylię za najczęstszy cel bankowego szkodliwego oprogramowania. Teraz ataki te przenoszą się na Androida, a do tego wykorzystywany jest oficjalny sklep z aplikacjami Google'a.

Trojany mobilne zostały opublikowane w sklepie Google Play przez cyberprzestępców posługujących się nazwą „Governo Federal" (rząd federalny). W ikonach i nazwach obydwóch szkodników wykorzystano wizerunek znanych brazylijskich banków, co miało przekonać potencjalne ofiary, że są to oficjalne programy.

Cyberprzestępcy nie wysilili się podczas tworzenia trojanów - wykorzystano „App Inventor": darmową platformę, która pozwala dowolnej osobie stworzyć własną mobilną aplikację dla Androida bez konieczności posiadania wiedzy technicznej. W efekcie powstaje poprawnie działająca aplikacja, która charakteryzuje się jednak dużym rozmiarem i mnóstwem bezużytecznego kodu. Trojany posiadały funkcję wyświetlania logo atakowanych banków oraz otwierania strony phishingowej zaprogramowanej w taki sposób, aby przechwytywała dane uwierzytelniające użytkownika. Mechanizm był zatem prosty, jednak niezwykle skuteczny, tym bardziej że użytkownicy bankowości mobilnej w Brazylii nadal korzystają z uwierzytelnienia jednoskładnikowego. Do zalogowania się do systemu bankowego wymagany jest zatem jedynie numer konta i hasło.

„O obu aplikacjach powiadomiliśmy firmę Google, która natychmiast usunęła je ze swojego sklepu" - powiedział Fabio Assolini, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab. „Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszymi, niedopracowanymi jeszcze próbami mobilnych ataków spośród wielu, jakie jeszcze nastąpią".

Oprogramowanie Kaspersky Lab wykrywa omawiane trojany jako Trojan-Banker.AndroidOS.Binv.a.

Jak się chronić

  • Zawsze zwracaj uwagę, jakich uprawnień żąda instalowana aplikacja - np. notatnik, który chce wykonywać połączenia telefoniczne i wysyłać SMS-y, powinien wzbudzić Twoją czujność.
  • Unikaj instalowania aplikacji spoza oficjalnych źródeł.
  • W przypadku aplikacji związanych z finansami online upewnij się, że pochodzą one od oficjalnych dostawców (w przypadku wątpliwości zawsze możesz zadzwonić do swojego banku i uzyskać szczegółowe informacje na ten temat).
  • Zainstaluj program antywirusowy i dbaj o to, by jego bazy były aktualne.

Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto