A A A

Trójkowa logika z Korei

22 lipca 2019, 16:10
Trójstanowe bramki logiczne pozwolą zmniejszyć rozmiary układów scalonych.
Trójkowa logika z Korei

Zespół profesora Kyung Rok Kima z Narodowego Instytut Nauki i Technologii w Ulsan (UNIST, Ulsan National Institute of Science and Technology) opracował energooszczędny trójstanowy układ logiczny wykonany w technologii MOS.

W logice trójstanowej wykorzystywane są tzw. trity – liczby 0, 1 i 2 zamiast znanych z logiki dwójkowej bitów (0 i 1). Pozwala to ograniczyć rozmiary układów scalonych: przykładowo, w do zapisania liczby 513 potrzebnych jest dziesięć elementów zapamiętujących poszczególne bity (51310 = 100000000012). W logice trójkowej takich elementów wystarczy sześć (51310 = 2010003).

Dodatkową zaletą układów trójstanowych jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię.

Badania zespołu Kima, prowadzone na Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej UNIST, są współfinansowane od września 2017 roku przez firmę Samsung Electronics za pośrednictwem fundacji Samsung Science & Technology, która dotuje obiecujące projekty technologiczne. Południowokoreański potentat oczekuje, że dzięki trójstanowym bramkom logicznym uda się skonstruować układy o dużych mocach obliczeniowych dla potrzeb systemów sztucznej inteligencji, pojazdów autonomicznych, Internetu Rzeczy (IoT) i robotów.

fot. Samsung Electronics

 


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościBeiDou większy niż GPS
20 sierpnia 2019
Chiński system nawigacji satelitarnej jest coraz groźniejszym rywalem pozycjonowania GPS.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto