A A A

Trójkowa logika z Korei

22 lipca 2019, 16:10
Trójstanowe bramki logiczne pozwolą zmniejszyć rozmiary układów scalonych.
Trójkowa logika z Korei

Zespół profesora Kyung Rok Kima z Narodowego Instytut Nauki i Technologii w Ulsan (UNIST, Ulsan National Institute of Science and Technology) opracował energooszczędny trójstanowy układ logiczny wykonany w technologii MOS.

W logice trójstanowej wykorzystywane są tzw. trity – liczby 0, 1 i 2 zamiast znanych z logiki dwójkowej bitów (0 i 1). Pozwala to ograniczyć rozmiary układów scalonych: przykładowo, w do zapisania liczby 513 potrzebnych jest dziesięć elementów zapamiętujących poszczególne bity (51310 = 100000000012). W logice trójkowej takich elementów wystarczy sześć (51310 = 2010003).

Dodatkową zaletą układów trójstanowych jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię.

Badania zespołu Kima, prowadzone na Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej UNIST, są współfinansowane od września 2017 roku przez firmę Samsung Electronics za pośrednictwem fundacji Samsung Science & Technology, która dotuje obiecujące projekty technologiczne. Południowokoreański potentat oczekuje, że dzięki trójstanowym bramkom logicznym uda się skonstruować układy o dużych mocach obliczeniowych dla potrzeb systemów sztucznej inteligencji, pojazdów autonomicznych, Internetu Rzeczy (IoT) i robotów.

fot. Samsung Electronics

 


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto