A A A

Turing na banknocie 50-funtowym

16 lipca 2019, 13:10
Prezes Banku Anglii przedstawił projekt nowego banknotu
Turing na banknocie 50-funtowym

Na nowym banknocie o nominale 50 funtów pojawi się wizerunek Alana Turinga – zapowiedział Mark Carney, prezes Banku Anglii.

Urodzony w 1912 roku brytyjski matematyk Alan Turing jest uznawany za jednego z pionierów informatyki i badań nad sztuczną inteligencją. Od końca lat 30. ubiegłego wieku pracował jako kryptoanalityk w ośrodku Bletchley Park, gdzie zaprojektował urządzenie do łamania szyfrów niemieckiej maszyny Enigma (tzw. bombę Turinga).

Naukowiec jest także autorem koncepcji maszyny Turinga – urządzenia zdolnego do wykonywania zaprogramowanej wcześniej operacji matematycznej (przedstawił ją w pracy „On Computable Numbers" w 1936 roku) oraz pomysłodawcą testu pozwalającego ocenić, czy maszynę można uznać za twór, który jest w stanie „myśleć" w sposób zbliżony do ludzkiego.

Wybranie Turinga jako „twarzy" banknotu ma uhonorować wkład matematyka w rozwój informatyki oraz w zwycięstwo aliantów w drugiej wojnie światowej.

Zdjęcie Turinga pochodzi 1951 roku. W tle można zobaczyć m.in. fragment tablicy z pracy „On Computable Numbers", rysunek bomby Turinga, podpis naukowca oraz binarny zapis daty jego urodzenia (23 czerwca 1912 r.).

fot. Bank Anglii


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto