A A A

Twitter: wadliwy algorytm edycji zdjęć

1 sierpnia 2021, 08:30
Firma podjęła działania mające doprowadzić do zwalczenia „rasizm” algorytmu.
Twitter: wadliwy algorytm edycji zdjęć

Kontrowersyjne przycinanie

Algorytm Twittera wykorzystywany w celu przycinania zdjęć okazał się wadliwy. Zastosowanie go prowadzi czasem do wykluczenia z serwisu fotografii osób czarnoskórych. Choć przetestowano cały mechanizm pod kątem uprzedzeń rasowych i nie stwierdzono, by ich oznaki pojawiły się po użyciu kodu, uznano, że algorytm wymaga poprawy.

Twitter organizuje zatem... konkurs dla hakerów i ekspertów w dziedzinie programowania. Portal udostępnił już w sieci pełny kod algorytmu odpowiedzialnego za przycinanie zdjęć i oferuje wysokie nagrody dla każdego, kto zidentyfikuje miejsca, w których kod może kierować się uprzedzeniami. Nagrody pieniężne wynoszą od 500 do 3500 dolarów.

 

Zwalczyć rasizm

Inicjatywa jest częścią podejmowanych przez firmy technologiczne działań, które mają na celu zadbanie o to, by AI działała etycznie. Otwarciu konkursu towarzyszyła dyskusja na temat uprzedzeń, w której zwrócono uwagę m.in. na fakt, że AI może podejmować dyskryminujące decyzje (choćby przy przycinaniu zdjęcia) wobec osób z niższych warstw społecznych. Twitter będzie pracować nad uczynieniem algorytmu bardziej inkluzywnym.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Tagi: Twitter
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto