A A A

Twitter zablokowany w Nigerii

7 czerwca 2021, 11:00
Działanie platformy mikroblogowej zawieszono na czas nieokreślony.
Twitter zablokowany w Nigerii

Będą ścigać obchodzących blokadę

Minister informacji i kultury Nigerii oświadczył, że działanie Twittera w kraju zostaje zawieszone „na czas nieokreślony". Stało się tak w kilka dni po usunięciu przez moderatorów platformy wpisu prezydenta Muhammadu Buhariego.

 

Żadnej nowej Biafry

Buhari był oficerem nigeryjskiej armii w czasach, gdy w kraju trwała wojna domowa. Władze dążyły do zlikwidowania tzw. Republiki Biafra – państwa nad Zatoką Gwinejską, które powstało w wyniku secesji części Nigerii w 1967 roku i przetrwało niemal trzy lata. Nie było ono uznawane przez większość społeczności międzynarodowej (choć kilka krajów nieoficjalnie udzielało Biafrze wsparcia).

Władze Nigerii zarzucają Twitterowi, że moderatorzy tolerują wpisy osób postulujących utworzenie nowych państw dzięki podzieleniu terenu kraju. W usuniętym tweecie Buhari groził secesjonistom, że będzie rozmawiał z nimi „językiem, który rozumieją". Wcześniej przypomniał, że konflikt w Biafrzre pochłonął milion ofiar. Administratorzy platformy uznali, że post narusza zasady Twittera i skasowali go z serwisu. To z kolei poskutkowało decyzją o blokadzie.

Według Reutera platforma nie była dostępna w sieciach niektórych operatorów komórkowych w Nigerii, ale okazjonalnie działała w Lagos i Abudży – dwóch największych miastach w kraju.

Nigeryjski prokurator generalny poinformował, że oskarży przed sądem każdego, kto próbowałby ominąć blokadę, korzystając np. z sieci VPN.. Polecił także agencjom rządowym współpracować z lokalnymi prokuratorami „w celu zapewnienia ścigania takich przestępców".

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto