A A A

Twórcy architektury PlayStation 2 przechodzą na open source

9 marca 2021, 13:20
MIPS Technologies zmienił właściciela, a wraz z nim też profil działalności.
Twórcy architektury PlayStation 2 przechodzą na open source

Ciekawa zmiana

Zapewne większość z was nie słyszała (lub zapomniała już) o MIPS Technologies. Niegdyś był to bardzo ważny twórca procesorów, jeden z prekursorów bardzo popularnej w okolicach końca lat 80. architektury RISC. Spółka projektowała następnie układy typu MIPS, na bazie których koncern Sony stworzył kultową konsolę PlayStation 2. Była ona symbolem innowacji.

 

Od wzrostu do upadku

Ostatecznie jednak przez pojawienie się nowych graczy na rynku oraz błędy w zarządzaniu, dobre czasy dla spółki bezpowrotnie minęły. Ostatnia dekada to nieustanna walka problemami finansowymi i balansowanie na granicy zamknięcia. Na powierzchni utrzymywały ją kolejni właściciele, ale za każdym razem pojawiały się problemy, które wymuszały kolejne sprzedaże i jeszcze bardziej osłabiały kondycję MIPS Technologies. Ostatnim właścicielem był Wave Computing, który sam stanął teraz na granicy bankructwa .

Mimo wszystko marka wciąż przyciąga kolejnych inwestorów. Teraz pod swoje skrzydła wzięła ją firma RISC-V International. To informacja ciekawa przede wszystkim ze względu na profil działalności nowego właściciela, który zajmuje się produkcją sprzętu na bazie licencji open source. Raczej wątpliwe jednak, by w domenie open source były teraz udostępniane także stare projekty firmy, zwłaszcza realizowane dla dużych spółek.

fot. MIPS Technologies


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto