A A A

Tysiąc osób na celowniku

9 lutego 2021, 10:00
Iran wznawia operacje przeciwko dysydentom, ukrywając aplikacje szpiegujące w tapetach i aplikacjach.
Tysiąc osób na celowniku

Po przebudzeniu

Check Point Research, dział badawczy firmy Check Point, odnotował wznowienie aktywności dwóch utrzymywanych przez władze irańskich grup hakerskich.

 

Aplikacje, tapety, listy

Cała operacja służy inwigilowaniu ponad 1000 dysydentów w Iranie oraz innych krajach. Na liście znajdują się przedstawiciele opozycji, członkowie mniejszość kurdyjskiej, politycy mieszkający za granicą i zwolennicy ISIS.

Pierwsza grupa uczestnicząca w operacji (APT-C-50, której aktywność po raz pierwszy wykryto w 2018 roku) zajmuje się inwigilowaniem telefonów komórkowych 1200 osób w Iranie oraz sześciu innych krajach: Afganistanie, Pakistanie, Stanach Zjednoczonych, Turcji, Uzbekistanie i Wielkiej Brytanii. Dysydenci są nakłaniani do zainstalowania złośliwego oprogramowania podszywającego się m.in. pod gry i aplikację obsługującą restauracje w Teheranie, a także zainfekowanych tapet.

Według firmy Check Point udało się w ten sposób zainfekować ponad 600 urządzeń. W rezultacie możliwe stało się m.in. śledzenie lokalizacji urządzenia, przechwytywanie wiadomości tekstowych i dzienników połączeń, wykradanie plików (w tym filmów i zdjęć), sprawdzanie listy zainstalowanych aplikacji oraz przejmowanie plików z pamięci zewnętrznych.

Druga grupa (Infy, działająca podobno od 200 roku) odpowiada za szpiegowanie prywatnych i służbowych komputerów po nakłonieniu ich użytkowników do otwarcia złośliwych załączników do wiadomości e-mailowych.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Tagi: inwigilacja
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto