A A A

Tysiące serwerów zainfekowanych

21 marca 2014, 08:00
Firma Eset przy współpracy m.in. z CERT (Computer Emergency Response Team) i CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) poinformowała, że w ciągu dwóch lat, zainfekowano kilkadziesiąt tysięcy serwerów na całym świecie. Cyberprzestępcy nadal kontrolują ponad 10 tys. z nich.
Tysiące serwerów zainfekowanych

Z uwagi na skalę wykrytej infekcji analitycy zagrożeń z firmy Eset przydzielili jej nazwę Windigo - od człekokształtnego monstrum obecnego w wierzeniach północnoamerykańskich Indian. Mitologicznego Windigo oraz operację Windigo łączy jedna wspólna cecha - rozmiar. W efekcie zmasowanej kampanii cyberprzestępców przejęto kontrolę nad 25 tys. serwerów, działających głównie w oparciu o systemy Linux, FreeBSD, OpenBSD oraz OS X. Według ekspertów, jednym ze skutków działania Windigo było masowe rozsyłanie niechcianych wiadomości spamowych z zainfekowanych maszyn - każdego dnia zarażone serwery rozsyłały nawet 35 milionów maili zawierających spam.

Do zainfekowania dziesiątek tysięcy serwów uniksowych na całym świecie cyberprzestępcy wykorzystali kilka różnych zagrożeń. Wszystko po to, by przechwycić loginy i hasła dostępu do poszczególnych maszyn i w ten sposób przejąć nad nimi kontrolę. Zainfekowane serwery przypominały potem marionetki - wykonywały polecenia cyberprzestępócw, tj. rozsyłały spam lub kierowały internautów, odwiedzających strony obsługiwane przez zainfekowane serwer, do serwisów WWW zawierających niechcianą zawartość, m.in. reklamy.

Na skutki działania Windigo narażeni byli użytkownicy zarówno komputerów, jak i urządzeń mobilnych - przykładowo, posiadacz iPhone'a, który odwiedził stronę WWW, przechowywaną na zainfekowanym serwerze, otrzymywał reklamę ... serwisu erotycznego. Ciekawostką jest, że tylko w jeden weekend analitycy firmy Eset, analizujący infrastrukturę Windigo, zauważyli, że łączy się z nią ponad milion różnych adresów IP.

Firma Eset, przy współpracy z różnymi międzynarodowymi organizacjami, m.in. CERT, czy CERN, ostrzegła już część firm, których serwery zostały zainfekowane przez cyberprzestępców. Administratorom, obsługującym serwery uniksowe, które padły ofiarą Windigo, przekazano opis kroków jakie powinni podjąć w celu usunięcia konkretnego zagrożenia z systemu.

Fot. z stock.xchng

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto