A A A

UOKiK: pierwsze skargi na serwis pobieraczek.pl

29 lipca 2009, 12:44
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają pierwsze skargi na serwis pobieraczek.pl. Co prawda zażalenia nie zostały jeszcze rozpatrzone, ale Urząd już radzi, aby przed skorzystaniem z usług serwisu dokładnie przeczytać regulamin, gdyż konsekwencje jego nieznajomości mogą sporo kosztować.
UOKiK: pierwsze skargi na serwis pobieraczek.pl

Serwis pobieraczek.pl zachęca internautów do darmowego pobierania plików. Jednak podczas rejestracji użytkownik zawiera umowę z witryną, w której zobowiązuje się do zapłacenia określonej kwoty. W rezultacie, bezpłatne pobieranie danych wcale nie jest darmowe.  
W serwisie jest informacja o treści: "podczas 10-dniowego darmowego okresu próbnego przysługuje prawo do pisemnego wypowiedzenia zamówienia (fax, email itp.). Po upływie 10-dniowego okresu próbnego ważność umowy od 3 miesięcy i koszt od 7,90 PLN miesięcznie".

Oznacza to, że jeżeli nie skorzystamy z prawa, o którym traktuje fragment " (...) Usługobiorcy, który zawarł umowę o świadczenie usług wskazanych w Regulaminie, przysługuje prawo do odstąpienia od umowy o świadczenie Usług Usenet w terminie 10 dni od dnia zawarcia przedmiotowej umowy. Wskazane w zd. 1 odstąpienie dla skuteczności winno zostać zrealizowane poprzez przesłanie pisemnego oświadczenia lub poprzez przesłanie stosownego oświadczenia woli w formie wiadomości poczty elektronicznej przesłanej na adres bok@pobieraczek.pl", będziemy musieli zapłacić.

Wiadomo już, że prezes Urzędu wszczęła postępowanie wyjaśniające, czy konsumenci nie zostali wprowadzeni w błąd komunikatami reklamowymi serwisu pobieraczek.pl. Zgodnie z prawem, zamieszczane przez przedsiębiorców informacje o produkcie lub usłudze muszą być zgodne z prawdą. Dodatkowo konsument powinien mieć zawsze rzetelną i przejrzystą informację o cenie danej usługi.

Urząd przypomina także, że usługodawca musi poinformować o: imieniu i nazwisku przedsiębiorcy, cenie i zasadach zapłaty, koszcie, terminie i sposobach dostawy, prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, miejscu i sposobie składania reklamacji, prawie wypowiedzenia umowy.

Dodatkowo na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek umożliwienia odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni bez pobierania za to płat. Czekamy zatem na dalszy rozwój sprawy.

Źródło: UOKiK, inf. własna


Paweł Bijata
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Usprawnione Mapy Google'a
18 października 2019
Google ułatwia raportowanie utrudnień w ruchu drogowym oraz dodaje nową funkcję do aplikacji Mapy w wersji na urządzenia z systemem iOS.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto