A A A

UPS "zatrudnia" drony

24 lipca 2019, 14:40
Firma UPS złożyła wniosek o zgodę na wykorzystywanie floty komercyjnych dronów dostawczych w USA.
UPS

Firma United Parcel Service (UPS) złożyła w amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) wniosek o zgodę na wykorzystywanie floty komercyjnych dronów dostawczych. Usługi transportowe miałaby świadczyć w USA nowa spółka zależna UPS – Flight Forward.

Przedsiębiorstwo transportowo-logistyczne ściśle współpracowało z Federalną Administracją Lotnictwa Cywilnego w ciągu ostatnich miesięcy: w 2018 r. FAA zainicjowała program testowania autonomicznych dronów przeznaczonych do rozmaitych zastosowań. Uczestniczyła w nich między innymi firma UPS. Próby na ograniczoną skalę odbywały się wokół kampusu szpitala WakeMed w Raleigh (stan Karolina Północna). W testach brał udział specjalizujący się w dronach startup Matternet. Latający kurierzy transportowali między laboratoriami medycznymi m.in. próbki do badań.

UPS ma nadzieję na uzyskanie certyfikatu FAA jeszcze w tym roku. Firma zamierza początkowo rozszerzyć świadczenie usług na trzy sposoby. Po pierwsze, doświadczenia zdobyte w WakeMed mają zostać zaoferowane w innych dużych placówkach medycznych, które wymagają usprawnienia pracy w laboratorium. Następnie zasięg autonomicznych dronów ma być powiększony do 8–16 kilometrów (obecnie prawo w Stanach Zjednoczonych wymaga, aby cywilne drony poruszały się w zasięgu wzroku operatora). Później UPS zamierza rozpocząć latanie dronami w nocy.

Zdobycie kolejnych doświadczeń „szpitalnych" pozwoli rozpocząć przygotowanie do świadczenia usług komercyjnych dostaw dla klientów indywidualnych. Bala Ganesh, szef działu zaawansowanych technologii w firmie UPS podkreśla, że obecnie koszty transportu z wykorzystaniem dronów są jeszcze zbyt duże, aby latający kurierzy byli w stanie konkurować z ludźmi jeżdżącymi w samochodach lub na rowerach. Jednak wraz z rozpowszechnianiem się technologii dronów UPS będzie dostarczać ładunki wszędzie tam, gdzie jest to opłacalne.

UPS Flight Forward nie będzie pierwszą firmą dronową, która otrzyma certyfikat przewoźnika lotniczego, który pozwoli przedsiębiorstwu działać w USA. W kwietniu zezwolenie takie otrzymała należąca do Google'a firma Wing.

fot. Matternet


Adam Wiśniewski
Tagi: dron, UPS
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto