A A A

USA: kolejne chińskie firmy na czarnej liście

9 kwietnia 2021, 08:40
Współpraca z siedmioma przedsiębiorstwami działającymi w branży superkomputerów będzie utrudniona.
USA: kolejne chińskie firmy na czarnej liście

Trudniejsze obliczenia

Amerykański Departament Handlu rozszerza listę przedsiębiorstw, którym trudniej będzie nabyć produkty i technologie pochodzące z USA. Tym razem chodzi o firmy oraz instytucje zajmujące się projektowaniem i budową superkomputerów.

 

Siedmiu podejrzanych

Według przedstawicieli Departamentu handlu siedem podmiotów wpisanych właśnie na czarną listę (tzw. Entity list) było zaangażowane w zaangażowane w budowę superkomputerów używanych przez chińską armię, lub w programy budowy broni hipersonicznej i broni masowego rażenia.

Sankcjami zostały objęte Tianjin Phytium Information Technology, Shanghai High-Performance Integrated Circuit Design Center, Sunway Microelectronics, National Supercomputing Center Jinan, National Supercomputing Center Shenzhen, National Supercomputing Center Wuxi oraz National Supercomputing Center Zhengzhou.

Firmy lub osoby fizyczne wpisane na czarną listę muszą ubiegać się w Departamencie Handlu o licencje na nabywanie nowoczesnych produktów lub technologii powstających w Stanach Zjednoczonych. Ograniczenia wchodzą w życie natychmiast, jednak zawarte już transakcje nie są anulowane.

W czasie urzędowania poprzedniego prezydenta, Donalda Trumpa, dziesiątki chińskich przedsiębiorstw trafiło na Entity list. Najważniejszymi z nich były: producent smartfonów i sprzętu telekomunikacyjnego Huawei Technologies, wytwórca chipów SMIC i potentat w branży dronów SZ DJI Technology.

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Tagi: technologie
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto