A A A

USA nakładają restrykcje na rosyjskie firmy informatyczne

19 lipca 2021, 12:10
Stany Zjednoczone zamierzają przeciwstawić się rosyjskim hakerom.
USA nakładają restrykcje na rosyjskie firmy informatyczne

Rosja na cenzurowanym

Agencja Reutera informuje, że w piątek (16 lipca) Stany Zjednoczone ogłosiły nową politykę przeciwdziałania atakom hakerskim ze strony rosyjskiego rządu. Zdecydowano się nałożyć restrykcje na cztery rosyjskie firmy z branży IT zajmujące się oficjalnie zagadnieniami cyberbezpieczeństwa, a działalność dwóch innych określono jako „agresywną i szkodliwą”. Amerykanie podejrzewają koncerny o wspieranie Kremla w szpiegostwie.

 

Koniec spekulacji

Wprowadzenie restrykcji było oczekiwane już od kilku miesięcy. Czarna lista została zatwierdzona przez Departament Skarbu w kwietniu, po ostatnich incydentach. Mówi się, że restrykcje to kara wymierzona przez USA za politykę Kremla z ostatniego roku – włamania cyberprzestępców, ingerencje w wybory, ale też próba otrucia Aleksieja Nawalnego. Wpisanie firm na czarną listę będzie mieć podobne konsekwencje, co w przypadku Huawei. Amerykańskie spółki nie będą mogły współpracować z rosyjskimi przedsiębiorstwami bez odpowiedniej licencji.

Na cenzurowanym znalazła się m.in. Era, czyli park technologiczny prowadzony przez ministerstwo obrony oraz Pasit, zajmujący się badaniami mającymi ułatwiać służbom przeprowadzanie operacji cybernetycznych. Ogółem większość firm jest w pewnym stopniu powiązana z rosyjskim rządem – część nawet w pełni oficjalnie. Firmy nie zareagowały na razie na restrykcje, jedynie Positive Technologies wydał komunikat, w którym zaprzecza braniu udziału w atakach na amerykańską infrastrukturę. Koncern twierdzi, że angażował się jedynie w „etyczną wymianę informacji z profesjonalną społecznością zajmującą się bezpieczeństwem danych”.

 

Początek starcia

W kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszych restrykcji. Zastępca prokuratora generalnego USA potwierdził, że urzędnicy już analizują działalność dziesiątków innych firm z Rosji. Jeżeli również wzbudzą one podejrzenia, do Departamentu Handlu zostaną skierowane kolejne wnioski o wpisanie ich na czarną listę.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto