A A A

USA nakładają sankcje na chińskie firmy pracujące nad AI

12 lipca 2021, 12:50
Powodem jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji w nieetycznych celach.
USA nakładają sankcje na chińskie firmy pracujące nad AI

Czarna lista

Czternaście chińskich organizacji zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji zostało umieszczonych przez administrację Stanów Zjednoczonych na liście firm objętych sankcjami. W praktyce oznacza to, że amerykańskie firmy będą musiały uzyskać rządowe pozwolenie na współpracę z wymienionymi na liście chińskimi przedsiębiorstwami i instytucjami.

Objęte sankcjami przedsiębiorstwa to między innymi DeepGlint, Kuang-Chi Group, Xinjiang Lianhai Chuangzhi Company i Shenzhen Cobber Information Technology – firmy specjalizujące się w mechanizmach uczenia maszynowego dla potrzeb systemów sztucznej inteligencji wykorzystywanych w celach nadzoru i inwigilacji.

 

Naruszenia praw człowieka

Wiele z organizacji ma jednoznaczne powiązania z chińskim rządem, a ich AI używane jest do inwigilacji Ujgurów przebywających w Xinjiangu. Jednym z przedsiębiorstw jest DeepGlint, firma specjalizująca się w systemach rozpoznawania twarzy, silnie powiązana z chińskimi służbami bezpieczeństwa (co ciekawe, DeepGlint otrzymał wcześniej środki finansowe od amerykańskiego Sequoia Capital, giganta technologicznego z Doliny Krzemowej). Inna firma, Xinjiang Lianhai Chuangzhi Company, odpowiada za dostarczenie AI sieci posterunków, które rejestrują poruszanie się Ujgurów po Xinjiangu.

Prześladowania Ujgurów w Chinach nasiliły się w 2017 r. Od tego czasu przedstawiciele tej grupy etnicznej są m.in. zamykani w obozach dla internowanych i torturowani. Rząd chiński zaś konsekwentnie ignoruje wezwania organizacji międzynarodowych do zaprzestania systemowej przemocy.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto